PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełm. Unijne miliony dla MPEC-u

  • chelmonline.pl (paw.)    19 września 2011 - 14:27
Chełm. Unijne miliony dla MPEC-u

Blisko 5 milionów złotych unijnego dofinansowania otrzyma Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej na modernizację systemu ciepłowniczego. Prace obejmą ponad 10 kilometrów sieci.
W 2009 roku MPEC rozpoczął realizację jednej z największych inwestycji ciepłowniczych ostatnich lat, która wraz ze środkami własnymi miejskiej spółki wyniesie ponad 22,5 mln złotych.

9 września w Warszawie podpisano umowę na dofinansowanie projektu ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

– O dotację ubiegało się kilkadziesiąt firm z całej Polski, a łączna wartość złożonych wniosków prawie trzykrotnie przekraczała pulę dostępnych środków. Dlatego jesteśmy zadowoleni, iż to właśnie nasz projekt zyskał pozytywną ocenę a wraz z nim przyznane dofinansowanie – mówi Mirosław Iwiński prezes MPEC.

Podzielony na 21 etapów projekt zakłada modernizację systemu ciepłowniczego na terenie całego miasta. Dla mieszkańców korzystających z usług spółki powinno to oznaczać zdecydowanie mniejszą awaryjność.

W ramach projektu na terenie miasta modernizacji poddanych zostanie około 10,5 kilometra sieci cieplnych. Tradycyjne sieci kanałowe zastąpione mają być sieciami preizolowanymi.

– To rozwiązanie ze względu na dobrą izolacyjność termiczną pozwoli na uzyskanie znacznie mniejszych strat ciepła podczas przesyłu, a przez to zwiększy się sprawność systemu ciepłowniczego. Będzie możliwe również znacznie szybsze lokalizowanie awarii, a sposób konstrukcji nowej sieci uchroni ją od zalewania wodami gruntowymi – dodaje prezes Iwiński.

W 68 miejscach miasta obejmujące duże rejony Chełma węzły grupowe zastąpione zostaną indywidualnymi. Jak twierdzą specjaliści z MPEC, pozwoli to na kontrolę pobieranego ciepła w zależności od poczucia komfortu, przyzwyczajenia jak również możliwości finansowych odbiorcy.

Władze spółki przekonują także, iż realizacja inwestycji będzie miała pozytywny wpływ na środowisko.

– Znacznie mniejsze straty ciepła w procesie przesyłu oraz ograniczenie do minimum ubytków wody znajdzie swoje odbicie w zmniejszeniu zużycia opału, a przez to redukcji zanieczyszczeń w trakcie produkcji ciepła – mówi Artur Jędruszczuk główny inżynier ds. Eksploatacji MPEC.

Realizacją rozłożonego na kilka lat projektu zajmie się sama spółka, a w niewielkiej części wyłonieni w drodze przetargu wykonawcy. Z podzielonej na 21 inwestycji, aż 8 realizowanych ma być w przyszłym roku. W trakcie prac wystąpią czasowe braki w dostawie ciepłej wody, jednak jak przekonuje MPEC, mieszkańcy zostaną o tym odpowiednio wcześniej poinformowani. Zakres prac nie powinien spowodować większych utrudnień w ruchu.

Przyznana dla spółki cieplnej dotacja i realizowane przez nią prace, obok przygotowywanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej projektu modernizacji oczyszczalni, będą największymi do wielu lat inwestycjami komunalnymi.

Łącznie otrzymane przez dwie miejskie spółki dotacje wraz z środkami własnymi i wkładem miasta wyniosą blisko 130 milionów złotych. Władze Chełma przekonują, iż skorzystają na tym wszyscy mieszkańcy miasta.

– Zdaje sobie sprawę, iż modernizacje sieci ciepłowniczych, wodno-kanalizacyjnych i budowa nowej oczyszczalni nie są tak popularne jak remonty ulic. Trzeba jednak pamiętać, iż bez tych inwestycji miasto nie może się rozwijać, a samorządy które nie rozpoczną tych prac teraz, będą musiały to zrobić w przyszłości ale już przy dużo większych kosztach. My wolimy zrobić to wcześniej, szczególnie że pozyskujemy na ten cel unijne dofinansowania – twierdzi prezydent Agata Fisz (zabierz głos/oceń prezydenta).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.