PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełm. Zabytkowe auta uprzywilejowane

  • chelmonline.pl (ikwa)    6 kwietnia 2012 - 10:54
Chełm. Zabytkowe auta uprzywilejowane

Miasto zamierza wprowadzić nową organizację ruchu na placu Łuczkowskiego. Będą tam mogły legalnie wjeżdżać zabytkowe pojazdy. Inn kierowcy muszą liczyć się z kontrolami miejskich strażników.
Nowy pomysł chełmskiego magistratu na uatrakcyjnienie centrum miasta, to zmiana w organizacji ruchu na placu Łuczkowskiego. Do tej pory na zamkniętą dla większości pojazdów część starówki legalnie wjeżdżać mogą tylko taksówki oraz pojazdy z wydawanymi przez urząd identyfikatorami.

Otrzymują je osoby wykonujące w tym rejonie miasta czynności służbowe lub prowadzące w obrębie placu działalność gospodarczą. Już wkrótce do grona użytkowników placu Łuczkowskiego dołączą właściciele samochodów zarejestrowanych jako zabytkowe.

– W samym mieście jest zaledwie kilkanaście takich pojazdów, ale przecież do Chełma przyjeżdżają także mieszkańcy innych miejscowości – mówi prezydent Agata Fisz (zabierz głos/oceń prezydenta). – Zabytkowe samochody mogące legalnie poruszać się i parkować na placu mogą być atrakcją dla mieszkańców i turystów. Wydaje mi się, że jest to ciekawe rozwiązanie, tym bardziej że przecież nic nas nie kosztuje – dodaje.

Podobnego zdania jest Zarząd Dróg Miejskich. Dyrektor ZDM Krzysztof Tomasik, który zgłosił pomysł, a jednocześnie przygotowuje procedury związane z nowymi przepisami, uważa że jest to sposób na uatrakcyjnienie śródmieścia.

– Pojazdy na zabytkowych tablicach to najczęściej zadbane i oryginalnie wyglądające samochody, ale często stojące w przydomowych garażach. Dopuszczenie do parkowania na placu zachęci właścicieli do pokazania ich szerszej publiczności oraz ułatwi nieformalne spotkania i zloty, gdyż nie będą potrzebne specjalne zezwolenia – mówi Tomasik.

Jednak zabytkowe pojazdy będą mogły mieć niekiedy problem ze znalezieniem wolnego miejsca na placu Łuczkowskiego. Niemal codziennie zobaczyć tam można nielegalnie parkujących kierowców. Kwestię dotyczącą łamania przepisów drogowych na placu Łuczkowskiego doskonale zna chełmska straż miejska. Funkcjonariusze niemal codziennie patrolują plac, a co pewien czas podejmują akacje wzmożonej kontroli. Niestety nawet wysokie mandaty nie są w stanie wystraszyć niektórych kierowców.

– W minionym miesiącu funkcjonariusze byli kierowani na plac Łuczkowskiego około 120 razy, co potwierdzają prowadzone przez nas zapisy interwencji i partoli – mówi Tadeusz Ordyniec Komendant Straży Miejskiej – Nielegalnie wjeżdżający na plac muszą liczyć się z mandatami. Często jednak kontrolowani kierowcy posiadają uprawnienia, ale nie są one umieszczane tak jak być powinno – w widocznym miejscu. Do tej pory upominaliśmy takich kierowców, ale notoryczni zapominalscy będą również karani.

Straż miejska zamierza jeszcze bardziej wzmożyć kontrole pojazdów wjeżdżających na plac Łuczkowskiego. Jak zapewniają funkcjonariusze, złapani kierowcy nie będą mogli liczyć na taryfę ulgową.

– Będziemy częściej pojawiać się w tym rejonie miasta i kontrolować nie tylko zaparkowane tam samochody. Od pewnego czasu Straż Miejska ma prawo do zatrzymywania pojazdów w ruchu i na pewno skorzystamy z niego w przypadku piratów drogowych jeżdżących po miejskich deptakach – dodaje Ordyniec.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.