PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełm. Zima nie zaskoczyła drogowców

  • chelmonline.pl (paw.)    23 grudnia 2011 - 09:59
Chełm. Zima nie zaskoczyła drogowców

Zima, to okres wytężonej pracy dla służb dbających o stan dróg. Zarząd Dróg Miejskich i starostwo powiatowe zapewniają, że są przygotowani na sezon zimowy.
– Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich zimowych utrzymaniem ulic, chodników, parkingów, zatok i przystanków autobusowych w pasach drogowych wojewódzkich i powiatowych dróg publicznych zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Natomiast w pasach drogowych ulic gminnych i dróg wewnętrznych w granicach administracyjnych Chełma (zabierz głos/oceń prezydenta) zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Zakład Oczyszczania Miasta. Wszystko jest zapięte na ostatni guzik. Zimna nas nie zaskoczyła. Jesteśmy przygotowani – mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor ZDM.

W pierwszej kolejności do odśnieżania zakwalifikowane są drogi, które zapewniają funkcjonowania komunikacji miejskiej i podmiejskiej oraz stałego dojazdu do szkół, urzędów, szpitala itp.

– W przypadku obfitych opadów śniegu, nawałnicy lub nagłego oblodzenia drogi wewnętrzne pozostające z zarządzie ZDM, odśnieżane będą interwencyjnie, po zapewnieniu przejezdności na głównych ciągach komunikacyjnych, które są objętych pierwszą kolejnością odśnieżania – dodaje Tomasik

Plan utrzymania dróg powiatowych przygotowany został już w październiku. Obejmuje on wszystkie drogi powiatowe, posiadające nawierzchnię twardą, stabilizację cementową oraz niektóre drogi gruntowe.

– Ze względu na to, że powiat nie dysponuje specjalistycznym sprzętem i ma ograniczoną liczbę pracowników, usługi związane z odśnieżaniem, po przeprowadzonym przetargu, zlecone zostały dwóm firmom zewnętrznym – mówi Paweł Ciechan, starosta chełmski.

Usługi w obwodzie nr 2 obejmującym drogi powiatowe o nawierzchni twardej na odcinkach o długości 151,5 km oraz o nawierzchni gruntowej o długości 14 km na terenie gmin Siedliszcze, Wierzbica, Sawin i Chełm świadczy Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Bernarda Kaleta z Wólki Tarnowskiej. Obwody nr 1, 3, 4 obsługiwać będzie Zakład Usług Transportowo-Handlowych Teresa Marcyniuk z Pokrówki.

W obwodzie nr 1 prace prowadzone są na drogach powiatowych o nawierzchni twardej na odcinkach o długości 110,9 km oraz nawierzchni gruntowej w ilości 4,5 km w gminach Rejowiec Fabryczny, Rejowiec, Chełm, Siedliszcze i Rejowiec Fabryczny Miasto.

Obwód nr 3 to drogi o nawierzchni twardej o długości 165,5 oraz gruntowe – 13,5 km na terenie gmin Sawin, Ruda-Huta, Chełm, Dorohusk, Kamień, Żmudź, Białopole i Dubienka, zaś obwód nr 4 obejmuje drogi powiatowe o nawierzchni twardej o długości 198,5 km oraz o nawierzchni gruntowej w ilości 2,5 km w gminach Chełm, Kamień, Leśniowice, Wojsławice, Białopole, Dubienka i Żmudź. Łącznie wykonawcy mają do obsługi 660,90 km.

Utrzymanie dróg prowadzone jest w zależności od ich znaczenia komunikacyjnego, w standardach III, IV i V. Odśnieżanie dróg i likwidowanie śliskości jest prowadzone w pierwszej kolejności na drogach o wyższym standardzie utrzymania, a następnie na drogach o niższym standardzie.

Zarząd Dróg Powiatowych przygotował także materiały do usuwania śliskości. W bazie materiałowej w Sielcu zgromadzono 600 ton piasku oraz 300 ton soli, które używane będą w zależności od potrzeb.

– Za prawidłowy przebieg zimowego utrzymania dróg odpowiedzialni są wyłonieni w przetargu wykonawcy, ale nadzór i koordynowanie prac jest w gestii Zarządu Dróg Powiatowych. W okresie zimowym pracownicy pełnią dyżury w siedzibie ZDP lub w domu pod telefonami dyżurnymi – informuje Ciechan.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: