PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełmża inwestuje w Słońce

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    3 stycznia 2011 - 19:40
Chełmża inwestuje w Słońce

Gmina Chełmża przygotowuje się do zbudowania solarnego systemu ogrzewania wody w sześciuset domach prywatnych i budynkach użyteczności publicznej. Kolektory słoneczne powinny tam działać przed następną zimą.
Środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego umożliwią podobne inwestycje także w dwóch innych gminach regionu oraz w szpitalu powiatowym w Świeciu, a także w samym urzędzie marszałkowskim.

- Rozwiązania związane z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w obiektach publicznych to nie tylko wyraz troski o środowisko, ale także, a może przede wszystkim, znaczne oszczędności. Cieszę się, że możemy finansować te projekty ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tym bardziej, że sami wypracowaliśmy ścieżkę prawną umożliwiającą wykorzystanie unijnego wsparcia do budowy instalacji na prywatnych posesjach - podkreślał marszałek Piotr Całbecki cytowany w komunikacie urzędu marszałkowskiego.

W trybie konkursowym RPO WK-P po pieniądze na projekty tego typu sięgnęły samorządy gmin Chełmża, Łubianka i Łysomice, a także Nowy Szpital w Świeciu. Jako pierwsza umowę o finansowanie inwestycji podpisała gmina Chełmża. Instalacje solarne zostaną zainstalowane w 31 miejscowościach, będą źródłem ciepłej wody dla 579 gospodarstw domowych i 20 budynków publicznych, w tym dla urzędu gminy i wiejskich świetlic.

Zastępca wójta gminy Kazimierz Bober poinformował, że oznacza to wyraźne ograniczenie spalania węgla o 350 ton rocznie, a także związane z tym zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Lokalna administracja przygotowuje obecnie przetarg na przeprowadzenie inwestycji. Wsparcie z RPO WK-P to 3,5 mln złotych.

Podobną umowę dotyczącą finansowania solarów podpisali także w ostatnich dniach grudnia przedstawiciele gmin Łysomice (wsparcie ponad 5 mln zł, 674 budynki objęte systemem) i Łubianka (wsparcie ponad 6 mln złotych, blisko 700 budynków objętych systemem) oraz władze lecznicy w Świeciu. W tym ostatnim przypadku chodzi o wykorzystanie solarnego ciepła także do ogrzewania pomieszczeń. Władze spółki zarządzającej szpitalem zakładają 40-procentowe oszczędności na podgrzewaniu wody i 4-procentowe na kosztach centralnego ogrzewania.

Z taniej energii skorzysta także urząd marszałkowski. Przy okazji trwającej modernizacji gmachu głównego zostaną w nim zainstalowane kolektory słoneczne dla systemu podgrzewania wody w całym obiekcie oraz systemu klimatyzacyjnego dobudowywanej części budynku. Według szacunków pokryte zostanie w ten sposób 80 procent zapotrzebowania na ciepłą wodę w kranach między majem a wrześniem i całe zapotrzebowanie energetyczne klimatyzacji nowej części gmachu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Solarek, 2011-01-03 21:17:33

    Słońce - dobra inwestycja