PARTNER PORTALU
  • BGK

Chińskie miasto buduje największą spalarnię śmieci

  • AW    10 marca 2016 - 15:15
Chińskie miasto buduje największą spalarnię śmieci
Projekt spalarni w chińskim mieście Shenzhen. (fot.mat.pras.)

• Do 2020 r. w chińskim mieście Shenzhen ma zostać wybudowana największa na świecie spalarnia śmieci.
• Dziennie ma przerabiać 5 tys. ton śmieci. Powstanie z nich prąd.
• Przez najbliższe trzy lata chińskie władze zamierzają wybudować ok. 300 spalarni tego typu.
Nowa spalarnia w Chinach ma obsługiwać jedno z największych tamtejszych miast – 10-milionowe Shenzhen. Zmaga się ono z wielkimi problemami związanymi ze składowaniem odpadów. Kilka miesięcy temu doszło nawet do tragedii, bo lawina wymieszanych z błotem śmieci zabiła kilkadziesiąt osób.

Władze miasta zdecydowały więc o budowie ogromnej spalarni. Obiekt ma pozwolić na spalanie 5 tys. ton odpadów dziennie (to ok. 1/3 wszystkich śmieci powstających w obsługiwanym regionie obejmującym oprócz Shenzhen okoliczne miejscowości).Energia powstająca podczas procesu spalania ma zostać przekształcona w prąd elektryczny.

Dla porównania spalarnia w Białymstoku, która jako pierwsza z budowanych obecnie w Polsce instalacji uzyskała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, przerabiać ma do 120 tys. ton odpadów komunalnych rocznie czyli niecałe 329 ton na dzień.

 Dodajmy, że cały dach chińskiego kompleksu pokryje zaś 44 tys. m kw. paneli słonecznych. Wokół obiektu zaprojektowano park krajobrazowy i ścieżkę edukacyjna tłumaczącą wszystkie odbywające się we wnętrzu procesy.

W ciągu najbliższych trzech lat w Chinach ma powstać ok. 300 tego typu spalarni śmieci. W Europie Zachodniej trend jest odwrotny. Niemcy i Francja zamykają tego typu zakłady. Z kolei w amerykańskim San Francisco przyjęto strategię zero odpadów i do 2020 r. wszystkie odpady mają zostać poddane kompostowaniu lub recyklingowi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • najeżony, 2016-03-13 01:01:21

    Pismaku - do szkoły podstawowej i naucz się liczyć bo Cię oszukają przy wypłacie i nie będziesz wiedział jak to odkręcić. Zacznij od zwykłego liczydła. Nie pierwszy raz włos się jeży od liczb przytaczanych przez ludzi bez wyobraźni. A ile razy mylą litry z kilogramami, albo metrami.
  • w.potega@neostrada.pl, 2016-03-11 09:16:23

    Chińczycy też będą spalarnie zamykać, za kilkadziesiąt lat, gdy zacznie u nich obowiązywać zrównoważony rozwój.