PARTNER PORTALU
  • BGK

Choczewo, Lubiatowo-Kopalino, Żarnowiec: Lokalizację elektrowni jądrowej poznamy za dwa lata

  • AW/PAP    28 września 2015 - 19:18
Choczewo, Lubiatowo-Kopalino, Żarnowiec: Lokalizację elektrowni jądrowej poznamy za dwa lata

W 2017 r. powinien być wskazany podstawowy wariant lokalizacyjny oraz alternatywny dla elektrowni (fot.fotolia)

Decyzje administracyjne dotyczące wyboru lokalizacji polskiej elektrowni jądrowej zapadną w 2019 r. Spółka PGE EJ 1 podstawowy wariant lokalizacyjny wskaże jednak już w 2017 r. Obecnie rozważa trzy lokalizacje. Gminy te mogą liczyć na wsparcie.
Mowa o położonych obok siebie w woj. pomorskim miejscowości: Choczewo, Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec.

Podczas konferencji prasowej w poniedziałek (28 września) w Gdańsku Prezes PGE EJ 1 sp. zo.o. Jacek Cichosz poinformował, że w 2017 r. powinien być wskazany podstawowy wariant lokalizacyjny oraz alternatywny.

"To będzie pierwszy moment, w którym świadomie, po przeprowadzeniu istotnych badań będziemy w stanie wskazać nasze preferencje" - dodał. Jak powiedział, "ostatecznym potwierdzeniem wyboru lokalizacji będzie uzyskanie decyzji administracyjnych (środowiskowej i lokalizacyjnej), co zakładamy, nastąpi w 2019 roku".

Ważny krok w procesie wyboru bezpiecznej lokalizacji

W sierpniu 2015 r. PGE EJ 1 złożyła do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz o ustalenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Dyrektor Biura Lokalizacji, Infrastruktury i Ochrony Środowiska PGE EJ 1, Maciej Stryjecki podał, że kończy się pierwszy etap badań lokalizacyjnych i środowiskowych (trwają od ok. 1,5 roku), który ma pozwolić na wybranie lokalizacji, które będą przedmiotem oceny oddziaływania na środowisko. "Ten proces ma się zakończyć do końca roku" - dodał.

Wyjaśnił, że w dwóch z trzech wybranych lokalizacji będzie prowadzony cały pakiet bardzo szczegółowych badań w ramach procedury oceny oddziaływania na środowisko oraz badań lokalizacyjnych. Spółka przygotowuje się do drugiego etapu badań, które będą przeprowadzone w latach 2016-2017.

Cichosz poinformował, że spółka chce do końca roku uruchomić postępowanie zintegrowane dla elektrowni jądrowej, czyli rozpocząć duży proces przetargowy. Celem postępowania zintegrowanego jest wybranie partnera strategicznego przedsięwzięcia, technologii reaktora, generalnego wykonawcy, dostaw paliwa oraz finansowania. Podał, że postępowanie potrwa co najmniej trzy lata.

Wsparcie dla gmin "lokalizacyjnych"

Prezes poinformował, że jeszcze w tym roku spółka planuje uruchomić Program Wsparcia Gmin Lokalizacyjnych (Krokowej, Choczewa i Gniewina), który będzie stanowił podstawę współpracy m.in. w zakresie edukacji, rozwoju rynku pracy, zdrowia, bezpieczeństwa i rozwoju infrastruktury. Zgodnie z założeniami zgłaszane projekty będą podlegały ocenie i rekomendacji Rady Konsultacyjnej, utworzonej przez przedstawicieli PGE EJ 1, gmin oraz powiatów. Podał, że "prowadzone są rozmowy na temat kwoty, jaka miałaby być przeznaczona na realizację programu" - dodał.

Podano, że spółka przygotowała już plan inwestycji towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Chodzi o infrastrukturę drogową, kolejową, morską, sieci elektroenergetyczne, ale też o plan zaplecza socjalno-bytowego. Zakłada się, że podczas budowy elektrowni pracować będzie od 3,2 do 7,5 tys. osób, a po uruchomieniu siłowni - 1,2 tys. pracowników. "Mogą to być inwestycje realizowane już teraz, bez względu na to, którą ze wskazanych lokalizacji wybierzemy" - tłumaczył Stryjecki.

Andrzej Olękiewicz z TNS Polska, które przeprowadziło badanie opinii mieszkańców Pomorza ws. budowy elektrowni jądrowej podał, że według najnowszego sondażu, inwestycję popiera 66 proc. pytanych mieszkańców gm. Krokowa, 71 proc. gm. Choczewo i 72 proc. gm. Gniewino.KOMENTARZE (1)

  • ślązak, 2016-01-05 15:56:22

    gdzie przeprowadzano najnowszy sondaż, skąd te cyfry, 72% mieszkańców gm.Choczewo jest przeciwna budowie atomówki. Ale jaja.