PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzów coraz bardziej smart. Na przystanku można ładować telefon

  • KDS    2 czerwca 2017 - 12:45
Chorzów coraz bardziej smart. Na przystanku można ładować telefon
Takie ładowarki stanęły na peronach centrum przesiadkowego w Chorzowie (fot. UM Chorzów)

Chorzów coraz bardziej smart. Na peronach centrum przesiadkowego stanęły cztery niepozorne słupki. To specjalne porty, przy których pasażerowie czekający na autobus czy tramwaj, mogą podładować telefon czy laptop. To nie pierwsze miasto, w którym wprowadzono takie udogodnienia. Możliwość naładowania telefonu w autobusie to już niemal standard, ale co myśleć o ... miejskim szalecie?
• Pasażerowie komunikacji miejskiej mogła podładować telefon w centrum przesiadkowym w Chorzowie.

• Stanęły tam cztery niepozorne słupki. To specjalne porty umożliwiające naładowanie telefonu tradycyjnie przez USB czy indukcyjnie.

• Nowa inwestycja ma nie tylko ułatwić życie mieszkańcom Chorzowa, ale zachęcić też do korzystania z komunikacji miejskiej. 

- Chcemy wyjść naprzeciw tym mieszkańcom, którzy intensywnie korzystają ze smartfonów - tłumaczy Karolina Skórka, rzecznik prasowy chorzowskiego magistratu. Pomóc w tym mają cztery niewielkie słupki stojące na przystankach w centrum przesiadkowym. To specjalne porty, przy których będzie można naładować telefon zarówno tradycyjnie – przez USB, jak i indukcyjnie – kładąc przystosowany do tego typu ładowania smartfon na słupku. Co ważne mieszkańcy nie będą musieli prześcigać się w kolejce do wolnych portów - na każdej z czterech ładowarek znajdują się cztery porty USB, do których można wpiąć swój kabel.

Nowa inwestycja ma nie tylko ułatwić życie mieszkańcom miasta, ale zachęcić ich do korzystania z centrum przesiadkowego. W tym celu przy przystankach utworzono zatoczkę „Pocałuj i jedź”.

- Tabliczki ze specjalną grafiką oraz napisem „Kiss and Ride” wyznaczają miejsca, w których samochód może zatrzymać się na chwilę, aby zabrać lub wysadzić pasażera, który dalej będzie poruszał się pieszo lub komunikacją miejską - wyjaśnia Skórka. Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem, jakie zastosowano w tym miejscu jest specjalny system informacyjny – na dojściach od strony estakady umieszczono świecące słupki. Czerwone światło ostrzega przed nadjeżdżającym tramwajem, niebieskie oznacza, że można przejść.

Umożliwianie mieszkańcom naładowania telefonu poza domem nie jest niczym nowym. Niedługo standardem będzie zapewnienie ładowarek w autobusach. Już teraz w Gdańsku jeździ ponad 20 autobusów z ładowarkami USB. Gniazda USB pojawiły się też w Solarisach jeżdżących po ulicach Radomia. Również Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej (PKM) w Sosnowcu w zeszłym roku zamówiło niskopodłogowe autobusy z możliwością dostępu do WiFi oraz wbudowanymi w poręcze siedzeń ładowarki USB. Taki wymóg postawiono też w Tarnowie

Także Białystok chce zapewnić mieszkańcom taki komfort, nie tylko w autobusach, ale też podczas spaceru. Dlatego jeszcze tego lata w mieście pojawi się pięć ławek solarnych. Niedawno ogłoszono przetarg na ich dostawę i montaż. Zostaną ustawione w centrum miasta.

Z kolei w Stroniu Śląskim telefon czy laptop naładujemy podczas korzystania z miejskiego szaletu. Specjalne indukcyjne porty do bezprzewodowego ładowania urządzeń mobilnych oraz normalne wyjścia USB umieszczono na zewnętrznej ścianie elewacji nieopodal wejścia do toalety. Telefon podpiąć można również wewnątrz budynku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.