PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciechanów uruchomi system wypożyczania rowerów miejskich

  • PAP/JS    14 maja 2018 - 17:34
Ciechanów uruchomi system wypożyczania rowerów miejskich
Wypożyczanie rowerów w Ciechanowie, w ramach projektu pilotażowego, będzie możliwe całodobowo, każdego dnia w tygodniu. (fot. UM Ciechanów)

Ciechanów planuje uruchomienie systemu wypożyczalni rowerów miejskich. W połowie sierpnia ruszy projekt pilotażowy przedsięwzięcia: 4 stacje i 32 jednoślady, w tym tandemy i rowery dziecięce. Umowę w tej sprawie zawarto z Nextbike Polska.
Jak poinformował Urząd Miasta Ciechanowa, tamtejszy system wypożyczalni rowerów miejskich, po jego sprawdzeniu w ramach pilotażu, który rozpocznie się 13 sierpnia, ma ruszyć docelowo od wiosny 2019 r., z większą liczbą stacji. Na razie ciechanowski system będzie składał się z 4 punktów wypożyczania jednośladów, dysponujących łącznie 32 pojazdami, w tym 28 w wersji standardowej, a także dwoma dziecięcymi i dwoma tandemami - pierwsze 20 minut korzystania z roweru będzie bezpłatne.

"Rowery publiczne sprawdzają się na całym świecie, systemy są rozbudowywane, więc widać, że nie jest to chwilowa moda. W mieście wybudowaliśmy, budujemy i planujemy budowy kolejnych kilometrów ścieżek. Teraz ci, którzy nie mają własnych rowerów, bądź chcą przemieścić się między konkretnymi punktami, nie martwiąc się o to, co zrobić z rowerem, będą mogli korzystać z miejskiej propozycji ekologicznego i z pewnością pozytywnie wpływającego na zdrowie i kondycję środka transportu" - powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie Urzędu Miasta.

Dodał, iż w sprawie wdrożenia systemu wypożyczalni roweru miejskiego od dawna otrzymywał wiele pytań od ciechanowian.

"Mieszkańcy Ciechanowa będą mogli korzystać z najlepszego i najpopularniejszego systemu rowerowego w Polsce. W tym roku rowery Nextbike można wypożyczać w ponad 30 polskich miastach. Mamy już ok. 1,5 mln użytkowników. Co ważne, ze wszystkich systemów Nextbike Polska można korzystać za pomocą jednego konta. Mieszkańcy Ciechanowa zyskują więc dostęp do floty ponad 14 tys. rowerów w Polsce i niemal 50 tys. na całym świecie" - podkreślił prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz.

Wypożyczanie rowerów w Ciechanowie, w ramach projektu pilotażowego, będzie możliwe całodobowo, każdego dnia w tygodniu. Maksymalna długość wypożyczenia pojazdu została określona na 12 godzin. Za wypożyczenie roweru na okres od 21 do 60 minut opłata wyniesie 1 zł; od 61 do 120 minut - 2 zł; od 121 do 180 minut - 3 zł; od 181 do 240 minut i za każdą kolejną godzinę - 4 zł za godzinę. Wypożyczony rower można będzie zwrócić na dowolnej stacji.

Jak przypomniał ciechanowski Urząd Miasta, rowery publiczne funkcjonują nie tylko w dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław i Poznań, ale również w mniejszych, np. w Kołobrzegu, Konstancinie-Jeziornie, Stalowej Woli czy w Szamotułach. W przygotowaniu koncepcji uruchomienia systemu wypożyczalni jednośladów ciechanowski samorząd podjął współpracę ze stowarzyszeniem Ciechanowska Grupa Rowerowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.