PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciepło dla stadionu miejskiego

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    9 lutego 2010 - 11:49

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) w Białymstoku ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy magistrali ciepłowniczej do nowoczesnego stadionu miejskiego przy ul. Wiosennej. Otwarcie ofert 2 marca 2010 roku.
Projekt magistrali ciepłowniczej obejmuje budowę dwóch nitek rurociągu o średnicy 400 mm, o długości ok. 1400 metrów. Ma ona powstać na odcinku od istniejącej komory K-507 przy ul. Sławińskiego do projektowanej komory K-508 w pobliżu skrzyżowania ulic Ciołkowskiego i Wiosennej, tuż obok Stadionu Miejskiego. Wykonawca będzie musiał także zbudować kanalizację pod kabel światłowodowy.

Planowany na ten rok odcinek to drugi etap budowy magistrali ciepłowniczej z osiedla Nowe Miasto w kierunku osiedla Dojlidy. W ubiegłym roku zbudowany został pierwszy fragment o długości blisko 1000 metrów.
Energia cieplna zostanie spożytkowana na: ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową, wentylację i podgrzewanie murawy boiska. Przewidywana moc cieplna obiektu wyniesie prawie 3,8 MW.

Sieć ma być gotowa do 30 września 2010 r. Sam stadion zostanie otwarty w 2011-2012 roku. Jego przebudowę rozpoczął w 2008 r. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w imieniu Gminy Białystok. Obiekt pomieści ponad 22 tys. widzów. Pod trybunami znajdą się 4 poziomy wykorzystane na pomieszczenia użytkowe, m.in.: siłownia, kręgielnia, bary szybkiej obsługi, puby, restauracje, kioski z pamiątkami i informatorami.

Nie będzie to pierwsza usługa wykonywana przez MPEC na rzecz stadionu miejskiego, na którym rozgrywane są mecze Jagiellonii. Od prawie trzech lat nasze przedsiębiorstwo dostarcza ciepło na potrzeby ogrzewania murawy, tak by nadawała się ona do gry nawet po opadach śniegu. Na terenie stadionu została zainstalowana tymczasowa kotłownia kontenerowa MPEC. W kotłowni spalany jest olej. Wytworzona para dociera do wymienników w węźle, gdzie przekazuje energię cieplną do płynu krążącego w instalacji podgrzewającej płytę boiska. Jest to jednak wciąż rozwiązanie tymczasowe, które przejdzie do historii w tym roku, poinformował MPEC Białystok.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.