PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciepło na drodze przetargu, szansą na niższe ceny?

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    9 marca 2011 - 12:46
Ciepło na drodze przetargu, szansą na niższe ceny?

Częstochowski magistrat myśli o przetargu na dostawę ciepła do miejskich budynków użyteczności publicznej. Czy pojawi się szansa na obniżenie cen ciepła w mieście?
Cytowani przez "Gazetę Wyborczą" związkowcy spółki energetycznej Elsen (elektrociepłownia hutnicza) poinformowali, że miasto lada moment ogłosi przetarg na dostawę ciepła.

Miasto chciałoby zastosować podobne rozwiązanie, jak w przypadku energii elektrycznej. Częstochowa od trzech lat wybiera sprzedawcę prądu na drodze przetargu, co daje miastu spore oszczędności - informuje "Gazeta Wyborcza".

Władze Częstochowy przyznają, że w przypadku ciepła sieciowego sytuacja jest bardziej skomplikowana, niż w przypadku energii elektrycznej, ponieważ miasto nie posiada własnej sieci przesyłowej i dystrybucyjnej ciepła. Właścicielem sieci jest Fortum, obecny monopolista na terenie miasta.

Cytowani przez "Gazetę Wyborczą" przedstawiciele Fortum twierdzą, że nie otrzymali dotąd informacji o przetargu. Jednak przyznają, że producenci powinni mieć możliwość sprzedaży ciepła swoim klientom, jeśli spełniają wszystkie warunki techniczne i prawne związane z dostępem do sieci.

Przetarg na pewno byłby szansą dla firmy Elsen, której przedstawiciele z kolei przyznają, że firma jest gotowa do ewentualnej rywalizacji i ma spore szanse na zwycięstwo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.