Ciepło na drodze przetargu, szansą na niższe ceny?

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 09-03-2011
  • drukuj
Częstochowski magistrat myśli o przetargu na dostawę ciepła do miejskich budynków użyteczności publicznej. Czy pojawi się szansa na obniżenie cen ciepła w mieście?
Ciepło na drodze przetargu, szansą na niższe ceny?

Cytowani przez "Gazetę Wyborczą" związkowcy spółki energetycznej Elsen (elektrociepłownia hutnicza) poinformowali, że miasto lada moment ogłosi przetarg na dostawę ciepła.

Miasto chciałoby zastosować podobne rozwiązanie, jak w przypadku energii elektrycznej. Częstochowa od trzech lat wybiera sprzedawcę prądu na drodze przetargu, co daje miastu spore oszczędności - informuje "Gazeta Wyborcza".

Władze Częstochowy przyznają, że w przypadku ciepła sieciowego sytuacja jest bardziej skomplikowana, niż w przypadku energii elektrycznej, ponieważ miasto nie posiada własnej sieci przesyłowej i dystrybucyjnej ciepła. Właścicielem sieci jest Fortum, obecny monopolista na terenie miasta.

Cytowani przez "Gazetę Wyborczą" przedstawiciele Fortum twierdzą, że nie otrzymali dotąd informacji o przetargu. Jednak przyznają, że producenci powinni mieć możliwość sprzedaży ciepła swoim klientom, jeśli spełniają wszystkie warunki techniczne i prawne związane z dostępem do sieci.

Przetarg na pewno byłby szansą dla firmy Elsen, której przedstawiciele z kolei przyznają, że firma jest gotowa do ewentualnej rywalizacji i ma spore szanse na zwycięstwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE