PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciepło w Lesznie nie powinno zdrożeć

  • AT    6 listopada 2012 - 10:09
Ciepło w Lesznie nie powinno zdrożeć

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lesznie rozpoczyna budowę nowej elektrociepłowni na gaz. To będzie bardzo kosztowna inwestycja. Pochłonie aż 20,9 miliona złotych.
MPEC musi zmienić sposób produkcji ciepła, bo kotłownia węglowa jest szkodliwa dla środowiska i firma musi płacić spore kary za emisję dwutlenku węgla. Dlatego zdecydowano o budowie ciepłowni gazowej - informuje leszczyński magistrat.

Przetarg na inwestycję został już rozstrzygnięty. Obiekt wybuduje Introl z Katowic za 20,9 mln zł. Skąd MPEC ma pieniądze na inwestycję?

– Weźmiemy 15 milionów złotych kredytu, który będziemy spłacać przez dziesięć lat, a pozostałą kwotę wyłożymy z własnych pieniędzy – wyliczał Zbigniew Uryzaj, prezes MPEC.

Kilka dni temu prezes spotkał się z radnymi miasta i odpowiadał na pytania związane z inwestycją.

– Dla większości leszczynian MPEC jest jedynym dostawcą ciepła. Czy mieszkańcy poniosą koszty budowy nowej elektrociepłowni? Czy będą podwyżki ciepła? – dopytywała radna PO Dorota Zgaińska.

– Właśnie po to budujemy elektrociepłownię, aby ceny ciepła zostały na tym samym poziomie, co teraz – tłumaczy prezes. Zapewnia, że jeśli będą podwyżki, to na pewno nie dlatego, że potrzebne są pieniądze na nowy obiekt.

Budowa elektrociepłowni rozpocznie się w przyszłym roku. Ciepło z nowego obiektu popłynie do mieszkań w Lesznie najpewniej w pierwszym kwartale 2014 roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.