PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciepłownictwo chce odrębnych regulacji prawnych

  • wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)    20 lipca 2010 - 14:16

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie wskazując na specyfikę ciepłownictwa uważa, że sektor powinien być regulowany odrębną ustawą, a co najmniej w wydzielonej części nowego prawa energetycznego
- Powinno dojść do powstania odrębnej ustawy dotyczącej ciepłownictwa albo co najmniej do powstania w ramach nowego prawa energetycznego wydzielonej jego część poświeconej ciepłownictwu. Obecnie ciepłownictwo nie jest regulowane bezpośrednio przepisami Unii Europejskiej, a zatem nie ma żadnych przeszkód żeby branża była regulowana odrębnym aktem prawnym - mówi Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

W Polsce z usług ciepłownictwa korzysta około 15 mln osób, a udział sektora w pokrywaniu zapotrzebowania sektora komunlano-bytowego na ciepło wynosi około 50 proc. Na koniec ubiegłego roku, według danych Urzędu Regulacji Energetyki, moc zainstalowana ciepłownictwa wynosiła około 59,7 tys. MW , w branży pracowało około 40,5 tys.osób , a jej obroty wyniosły w 2009 roku około 14,6 mld zł. Ciepłownictwo uważa, że potrzebne mu są odrębne regulacje ze względu na specyfikę branży.

- Odrębne regulacje są potrzebne, bo ciepłownictwo ma kilka charakterystycznych cech. Przede wszystkim ciepłownictwo ma charakter lokalny więc nie wszystkie rozwiązania z zakresu elektroenergetyki i gazownictwa pasują do ciepłownictwa. Poza tym odbiorcy ciepła mają wybór, czy będą korzystali z ciepła systemowego, czy ze źródeł lokalnych, a w przypadku energii elektrycznej tak naprawdę nie ma żadnego wyboru, bo nie ma zastępowania energii elektrycznej - mówi prezes Jacek Szymczak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.