PARTNER PORTALU
 • BGK

Ciepłownictwu przykręca się unijny kurek

 • Przegląd prasy/Puls Biznesu    16 lipca 2013 - 09:01
Ciepłownictwu przykręca się unijny kurek

Notyfikacja i uzyskiwanie zgód KE jest procedurą długotrwałą, co może skutkować rezygnacją z realizacji wielu projektów w branży ciepłowniczej – alarmuje Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.
Jak pisze „Puls Biznesu", IGCP złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów swoje uwagi dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych oraz wytycznych w sprawie pomocy regionalnej, które zakładają m.in. konieczność każdorazowego zgłoszenia do Komisji Europejskiej zamiaru udzielenia branży energetycznej pomocy regionalnej w celu oceny jej zgodność z rynkiem wewnętrznym.

Zdaniem producentów ciepła systemowego nowe projekty przepisów UE ograniczą im bowiem możliwość korzystania z funduszy pomocowych i unijnych. Wydłużą czas od złożenia wniosku do podpisania umowy o dofinansowanie nawet 1,5 roku. Te zmiany wpłyną na opóźnienie realizacji inwestycję lub doprowadzą wręcz do zaniechania ubiegania się o finansowanie.

Szymczak szacuje dla „PB" że bez unijnych środków prawie połowa inwestycji w branży nie zostałaby zrealizowana.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • JodekMordka, 2013-07-16 15:45:58

  Polubiłem unię na początku, teraz ją znielubiłem. Jedyna korzyść dla mnie to podróżowanie bez paszportu. Jak mnie zabrali i chyba nie tylko mnie 50mlg kieliszki to tak jakby dolali benzyny do ognia. Ot polska tradycja tatarek i 50-tka. Co komu to przeszkadzało. Teraz zamawiają pewnie 2 x 40mlg, jest... wzrost spożycia ale fiskus na to nie narzeka. Przyjdzie zima i trzeba będzie wydać "waciaki" i gumowe krążki do pyska aby zęby nie dzwoniły.  rozwiń
 • UBEK, 2013-07-16 12:33:36

  Kurki zakręca wschód i zachód,zaś południe i północ,a i nawet dalekie za morze nam nie pomoże,a zatem będziemy niewolnikami we własnym dworze.Zamrożenie nas czeka,a Wy narzekaliście na PRL i UBEKA!
 • glews, 2013-07-16 09:36:47

  Jaki bantustan takie ogrzewanie! Niedługo będzie brakować prądu i ciepła. Nieprawdą jest co mówi Tusk w pomroczności jasnej! Nie ma pewności Panie Płemierze czy w kranach będzie ciepła woda! A tak na marginesie myśl von Clausewitza: "Naród, który nie walczy o swoje prawa, musi zginąć" ...  rozwiń