PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciepłowniczy system Lublina - umowy podpisane

  • ZWI    24 kwietnia 2013 - 08:31

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało już wszystkie umowy z wykonawcami robót budowlanych planowanych na 2013 rok w ramach projektu „Przebudowa sieci ciepłowniczej na terenie miasta Lublin" współfinansowanego ze środków unijnych.
Prace modernizacyjne rozpoczną się z początkiem maja br. W tym roku w ramach projektu LPEC wymieni 6,12 km sieci ciepłowniczych. Łączny koszt robót budowlanych wyniesie 7,6 mln zł netto.

Zadania wyznaczone na 2013 r. obejmują ulice: Lwowską, Grenadierów, Kruczkowskigo, Bursaki, Unicką, Żywnego, Monte Cassino oraz Braci Wieniawskich. Średni wiek sieci przewidzianych do wymiany wynosi obecnie ponad 35 lat.

Prace modernizacyjne będą polegały na wymianie istniejących sieci ciepłowniczych kanałowych na bardziej niezawodne sieci preizolowane o dużo lepszych parametrach izolacyjnych. Pozwoli to zmniejszyć straty energii powstające w procesie przesyłania i dystrybucji ciepła, dzięki czemu poprawi się wydajności energetyczna lubelskiego systemu ciepłowniczego.

Dla mieszkańców Lublina niesie to za sobą wiele korzyści, przede wszystkim mniej awarii i przerw w dostawie ciepła. Kolejnym efektem wymiany instalacji ciepłowniczej jest czyste powietrze w mieście. Mniejsze zużycie energii sprzyja ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. Dzięki modernizacji przeprowadzanej przez LPEC do atmosfery dostanie się aż 8,11 tys. ton CO2 mniej. Przebudowa systemu ciepłowniczego spowoduje zmniejszenie strat ciepła na modernizowanych odcinkach o ponad 60%, a realizacja inwestycji przyczyni się również do spadku zużycia wody o ok. 6%.

LPEC, wiodący dystrybutor ciepła systemowego w Polsce, już od 2010 r. modernizuje sieć cieplną Lublina ze środków Unii Europejskiej. Działania finansowane są w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), działanie 9.2. Efektywna dystrybucja energii. Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa efektywności energetycznej systemu obsługiwanego przez LPEC oraz ograniczenie strat ciepła i obniżenie awaryjności sieci ciepłowniczej. Wartość brutto całego Projektu wynosi 46,2 mln zł, natomiast wartość dofinansowania z Unii Europejskiej sięga kwoty 22,5 mln zł. Zakończenie projektu planowo przypada na koniec grudnia 2014 roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.