PARTNER PORTALU
  • BGK

Co czeka Przewozy Regionalne?

  • PAP    9 maja 2013 - 09:44
Co czeka Przewozy Regionalne?

Będziemy rozmawiać z marszałkami województw o koncepcjach dot. przyszłości Przewozów Regionalnych – powiedział wiceminister transportu Andrzej Massel.
Poinformował, że pojawiła się koncepcja podziału firmy, ale zastrzegł, że traktuje ją jako wstępną propozycję.

Miesiąc temu ministerstwo transportu wystąpiło do marszałków województw o przedłożenie projektu planów restrukturyzacji Przewozów Regionalnych.

„Resort, pomimo tego, że nie jest właścicielem ani nadzorującym obszar przewozów regionalnych, jest jednak zainteresowany rozwojem sytuacji w spółce tak silnie oddziaływującej na rynek transportu kolejowego w Polsce" - mówił wówczas rzecznik ministerstwa Mikołaj Karpiński.

Wiceminister Massel, odpowiadający w resorcie za sprawy kolei, potwierdził, że ministerstwo otrzymało taki plan i że zakłada on podział Przewozów Regionalnych. „Rzeczywiście otrzymaliśmy taki plan. Ale propozycji marszałków nie traktuję jako ostateczną. O szczegółach będziemy cały czas rozmawiać" - powiedział Massel.

„Musimy mieć pewność, że te podmioty, które powstaną, będą mogły działać. W jakiej formie i ile ich będzie - tego jeszcze nie wiemy" - zastrzegł wiceminister.

Pytany, kiedy zostanie wypracowana ostateczna koncepcja przyszłości spółki powiedział, że powinna być gotowa jeszcze w pierwszym półroczu tego roku.

„Nie możemy tracić czasu. Wiemy, że sytuacja spółki Przewozy Regionalne jest trudna, że ma bardzo dużo zobowiązań. Równocześnie chcemy, by przewozy były wykonywane w sposób ciągły, by nie było takiej sytuacji, że gdzieś nagle, z jakiegoś powodu przestaną jeździć pociągi. Więc wolimy działać wcześniej" - wyjaśnił.

Jak zastrzegł wiceminister, ewentualny podział spółki i przejmowanie jej zadań przez nowych przewoźników prawdopodobnie potrwałoby przynajmniej kilka miesięcy. Dodał, że chciałby, żeby cały proces zakończył się do końca przyszłego roku.

Na początku kwietnia o konieczności restrukturyzacji spółki mówił minister transportu Sławomir Nowak. „Ta firma musi być zrestrukturyzowana, ona w takim kształcie po prostu nie przetrwa dłużej na rynku" - mówił wówczas Nowak. Zadeklarował też, że jest gotów pomóc marszałkom w restrukturyzowaniu spółki.

W kwietniu odwołana została przez radę nadzorczą prezes spółki Małgorzata Kuczewska-Łaska. Rada powołała na to stanowisko Roberta Nowakowskiego, który swoje obowiązki miał pełnić od 2 maja. Jednak do tej pory p.o. prezesa jest członek zarządu i dyrektor ds. techniczno-eksploatacyjnych Paweł Stefański.

Przewozy Regionalne to największy polski kolejowy przewoźnik pasażerski - uruchamia średnio 1,8 tys. pociągów w ciągu doby, z których korzysta dziennie ok. 300 tys. pasażerów. Zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, w zeszłym roku Przewozy Regionalne odnotowały ok. 46 mln zł straty, przy przychodach około 1,9 mld zł.

Choć wynik finansowy spółki się poprawia, to firma musi spłacać wielomilionowe długi. W tym roku spółka zawarła ugodę ze swoim największym wierzycielem, czyli PKP PLK i do 1 lipca 2017 r. ma spłacić jej 384 mln zł długu. Ugoda jest zabezpieczona na majątku spółki - jeżeli PKP PLK nie będą otrzymywać kolejnych wpłat, to mogą go zająć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.