PARTNER PORTALU
  • BGK

Co kiedy gmina nie zdąży z przetargiem na wywóz odpadów?

  • Przegląd Prasy/Rzeczpospolita    21 maja 2013 - 07:42
Co kiedy gmina nie zdąży z przetargiem na wywóz odpadów?

Wiele samorządów może nie zdążyć z rozstrzygnięciem przetargów na odbiór odpadów od mieszkańców.
Jak donosi "Rzeczpospolita" w połowie gmin wciąż trwają przetargi na odbiór śmieci, a już za niecałe półtora miesiąca w całej Polsce ma funkcjonować nowy system gospodarki odpadami. Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że na początku maja jedynie 11 proc. gmin zakończyło procedury przetargowe i wyłoniło firmy, które odbiorą śmieci od mieszkańców. A pozostałe wciąż uruchamiają przetargi.

Czytaj też: Gdzie mieszkańcy zapłacą najwięcej za śmieci?

Jaki scenariusz czeka więc miasta i gminy, które nie zdążą zakończyć przetargów, a ich mieszkańcy wypowiedzą już umowy na odbiór odpadów? Kto zabierze ich śmieci?

- Najbardziej prawdopodobne jest to, że gminy, które nie zdążą z rozstrzygnięciem przetargów, odbiór odpadów zlecą z wolnej ręki swoim lub prywatnym spółkom - mówi dla "Rz" Maciej Kiełbus z Kancelarii Dr Ziemski & Partners.

Mało prawdopodobna jest sytuacja, o której wspomina Ministerstwo Środowiska, że jeśli odpady nie zostaną odebrane, to mieszkańcy zlecą ich wywóz prywatnym firmom, a faktury zaniosą do urzędów - podaje "Rz". - Gmina, która nie zorganizuje przetargu, może dostać nawet 50 tys. zł kary, co przewiduje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą też odpowiadać za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.