PARTNER PORTALU
 • BGK

Co z budową elektrowni atomowej w Polsce?

 • wnp.pl/AT    18 stycznia 2018 - 08:28
Co z budową elektrowni atomowej w Polsce?
Minister energii Krzysztof Tchórzewski (Fot. PTWP)

Jesteśmy w trakcie prac dotyczących ustalenia inwestora i sposobu zapewnienia finansowania. Rozstrzygnięcie jest już blisko - zaznacza Krzysztof Tchórzewski, minister energii, mówiąc o budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
 • Minister Tchórzewski podkreśla, że w Spółce Restrukturyzacji Kopalń jest cała masa majątku.
 • Zachodzi między innymi potrzeba rewitalizacji i rekultywacji terenów pogórniczych, a to są bardzo kosztowne procesy.
 • Stąd potrzeba notyfikacji pomocy do roku 2023. Chodzi o niebagatelną kwotę 4,5-5 mld zł.

 

Kiedy może zapaść decyzja o budowie w Polsce elektrowni jądrowej?

- Budowa elektrowni jądrowej wynika z uchwały Rady Ministrów poprzedniego rządu. My tej uchwały nie uchylaliśmy. Mam pełne przekonanie, że elektrownia jądrowa jest Polsce potrzebna między innymi dlatego, że jest zeroemisyjna.

Obniży nam to średnią wielkość emisji, dając możliwość dalszego funkcjonowania elektrowni węglowych.

Czytaj też: W styczniu decyzja ws. budowy elektrowni jądrowej

Z moich rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim wynika, że również on podziela potrzebę budowy elektrowni jądrowej. Zresztą w Strategii Na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest zapisana elektrownia jądrowa.

Trzeba jednak pamiętać, że to olbrzymia inwestycja. Chodzi bowiem o około 75 mld zł. Około 25 mld zł to koszt jednego bloku, a my chcielibyśmy, żeby do 2040 roku powstały u nas trzy bloki jądrowe.

Na jakim to jest etapie?

- Jesteśmy w trakcie prac dotyczących ustalenia inwestora i sposobu zapewnienia finansowania. Rozstrzygnięcie jest już blisko. A zatem problemów z decyzją nie ma, należy teraz zadbać o zapewnienie środków na sfinansowanie tej inwestycji. I tutaj też jestem dobrej myśli.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • wdzivny, 2018-01-18 15:29:09

  Pędzimy do instalowania bomby zegarowej, a kładiemy kłody na drodze budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych, co zagranica zamierza likwidować, to my zaczynamy budować, zawsze z tyłu za postępem.
 • dajan55, 2018-01-18 14:13:19

  Do Emeryt: Emerytku - pewnie leków znów nie podali ?.
 • Emeryt, 2018-01-18 13:46:05

  Polecam ministrowi TCHÓRZEWSKIEMU ABY NA YOU TUBE WSZEDŁ NA " WĘGIEL = BOGATA POLSKA " . JEST TAM O CZŁOWIEKU KTÓRY OPRACOWAŁ EKOLOGICZNĄ TECHNOLOGIE SPALANIA WĘGLA W WIELKICH ELEKTROWNIACH I NIE TYLKO !!! NIEMCY I NIE TYLKO NIEMCY UZNALI ŻE ELEKTROWNIE NA ATOM TO NAJDROŻSZA TECHNOLOGIA ...UZYSKIWANIA PRĄDU A URANU CORAZ TRUDNIEJ ZDOBYWAĆ .  rozwiń