PARTNER PORTALU
  • BGK

Co z energią słoneczną w regionie?

  • KB    6 sierpnia 2010 - 20:37
Co z energią słoneczną w regionie?

Kolektory słoneczne są rozwiązaniem, które dobrze zdaje egzamin już w wielu miejscach, dlatego urząd marszałkowski województwa opolskiego zorganizował spotkanie, dotyczące możliwości ich wykorzystywania i montażu.
W spotkaniu wzięli udział samorządowcy, właściciele nieruchomości, przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych i instytucji komunalnych.

- Zarząd województwa wspierając rozwiązania korzystne dla regionu i jego mieszkańców będzie promował większe wykorzystanie – zarówno w gospodarce, jak i wśród indywidualnych odbiorców – taniej, ekologicznej energii ze źródeł odnawialnych – mówił członek zarządu województwa Tomasz Kostuś.

Tomasz Kostuś wyraził także przekonanie, że z czasem przekonamy się nie tylko do wytwarzania ciepła za pomocą solarów – kolejnym krokiem w kierunku wykorzystania energii słońca powinna być fotowoltaika, czyli przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną.

Na razie jednak wykorzystanie kolektorów słonecznych w regionie jest niewielkie, bo też instalacje są drogie, ale pojawiła się szansa na ich dofinansowanie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza kilkaset milionów zł na wspieranie inwestycji opartych na odnawialnych źródłach energii. Dzięki temu jest w tej chwili szansa na refundację 45% kosztów instalacji kolektorów słonecznych.

O pożytkach z nich płynących mówili podczas seminarium specjaliści, swoje doświadczenia prezentowali zaproszeni Czesi, zaś przedstawiciele banku mówili, co należy zrobić, by otrzymać dotację NFOŚiGW.

Solary bardzo dobrze spełniają swoje zadanie już w niektórych gminach regionu – np. w Turawie, zaś nasi południowi sąsiedzi mają w tej sferze już spore sukcesy. w Czechach energia pochodząca ze źródeł odnawialnych stanowi znaczący procent, wyprzedzając nas w tej dziedzinie o dobre kilka lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.