PARTNER PORTALU
  • BGK

Co z recyklingiem zużytych baterii i akumulatorów?

  • PAP    3 lutego 2014 - 16:13
Co z recyklingiem zużytych baterii i akumulatorów?

- Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji ustawy o bateriach i akumulatorach. Zakłada on m.in., że firmy wprowadzające na rynek te przedmioty będą finansowały ich zbieranie, recykling i unieszkodliwianie.




Projekt przewiduje, że wprowadzający na rynek baterie lub akumulatory będą zobowiązani do zorganizowania i sfinansowania: zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów. Wcześniej producenci nie musieli ponosić takich kosztów.

Czytaj też:  Zbieraj zużyte baterie i akumulatory

Wprowadzający na rynek baterie lub akumulatory będą musieli być wpisani do rejestru i sporządzać sprawozdania o masie tych przedmiotów wprowadzanych do obrotu. Sprawozdania będą musieli tworzyć także przedsiębiorcy zajmujący się recyklingiem zużytych baterii i akumulatorów; będą one przekazywane marszałkom województw. Projektowana nowelizacja zakłada kary za brak takich sprawozdań.

Firmy wprowadzające na polski rynek baterie i akumulatory będą wnosiły opłaty związane z prowadzeniem kampanii edukacyjnych - dwa grosze za kilogram wprowadzanych do obrotu baterii lub akumulatorów. W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że środki na kampanie edukacyjne z tego tytułu powinny wynieść ok. 2 mln zł.

Projekt przewiduje, iż zużyte baterie i akumulatory kwasowo-ołowiowe będą przetwarzane na terenie tylko jednego zakładu, który zajmuje się także recyklingiem ołowiu i jego związków.

Projektowana nowela przewiduje zwolnienia dot. organizacji i finansowania unieszkodliwiania baterii i akumulatorów dla przedsiębiorców, którzy wprowadzają do obrotu niewielkie ich ilości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (2)

  • kaziu, 2014-02-18 20:37:45

    Ten rudy nieźle kombinuje... Do tej pory mieliśmy w Polsce 4 duże zakłady recyklingowe które prześcigały się w cenach za skup zużytych akumulatorów ale ktoś chyba mocno "lobbował" u ryżego i teraz tylko jeden zakład będzie miał prawo do recyklingu więc mocno obniży cenę za zużyte akumulato...ry bo nie będzie miał konkurencji... Najpierw sanepid zamknął firmę recyklingową na mazurach a że zostały jeszcze 2 duże zakłady konkurujące z naszym pretendentem ze śląska którego nazwy nie wymienię to załatwili je ustawą. Z handlu zyżytymi akumulatorami żyło wiele firm, wiele ludzi miało pracę. A co teraz będzie? Monopol jednego zakładu który będzie miał wyłączność na zbiórkę akumulatorów za grosze lub za darmo. Ale po wprowadzeniu takiej ustawy Kasia będzie mogła sobie kupić kolejny nowy apartament i kolejnego nowego merca hahahaha...  rozwiń
  • Michał Korkozowicz, 2014-02-04 14:13:01

    Artykuł zawiera jeden, ale za to zasadniczy błąd. Obowiązek finansowania zbierania i przetwarzania baterii przez tzw "wprowadzających" istnieje juz od dwunastu lat, czyli od uchwalenia " ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakreszie gospodarowania niektórymi odpad...ami oraz o oplacie [produktowej i opłacie depozytowej". Tekst sugeruje także, iż w Polsce istnieje tylko jeden zakład recyklingu akumulatorów kwasowo-ołowiowych - tymczasem sa co najmniej cztery (!) i wszystkie mają szansę spełnić nowe- faktycznie zwiększone - wymagania, jakie powstaną po ew uchwaleniu ustawy.  rozwiń