Co ze śmieciami z ogródków działkowych?

Jeśli odpady są zbierane z całego terenu ogródków działkowych, to umowę na odbiór odpadów podpisuje ich zarządca. Właściciele działek, którzy przebywają na posesjach okazjonalnie, tylko uiszczają opłatę.
Co ze śmieciami z ogródków działkowych?

Ministerstwo Środowiska przypomina, że działkę rekreacyjną - w zależności od sposobu jej użytkowania - należy traktować albo jako nieruchomość zamieszkałą sezonowo albo jako nieruchomość niezamieszkałą.

Czytaj też: Większość gmin zorganizowała przetargi śmieciowe

Gdy jest to działka, na której mieszkańcy mieszkają w określonych okresach roku, na przykład w miesiącach letnich, wówczas należy złożyć do gminy deklarację z określonymi terminami przebywania na danej nieruchomości. Tak, aby przebywanie w różnych nieruchomościach zapewniało w sumie opłatę za 12 miesięcy.

Jeśli natomiast jest to działka znajdująca się na terenie tzw. ogródków działkowych, które mają zarządcę, właściciel przebywa na niej na przykład tylko w weekendy a odpady są zbierane z całego obszaru, wówczas to zarządca podpisuje umowę na odbieranie odpadów komunalnych. Właściciel posesji tylko uiszcza opłatę.

"W przypadku, gdy gmina na podstawie art. 6c ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podejmie uchwałę dotyczącą postanowienia o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, wówczas właściciel nieruchomości, czyli zarządca działek powinien złożyć deklarację do gminy w terminie określonym w uchwale, o której mowa w art. 6n ust. 1 ww. ustawy" - czytamy w interpretacji resortu środowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wielkości wytwarzanych śmieci przez działkowca w gminie Szczecin wg uchwały RM są wyliczone z powietrza, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę miesiące listopad-luty, gdzie z rzadka odwiedzamy nasze ogrody i o żadnych gomadzeniach się śmieci nie może być mowy

Ewa alaRog, 2015-06-09 11:39:07 odpowiedz

Czy też musimy odmierzać, ile wysikamy w mieście, a ile w weekend na działce i rozliczać się z tego? BZDURA urzędnicza.

NiT, 2013-06-18 15:38:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE