PARTNER PORTALU
  • BGK

Co zrobić z tramwajami w Gorzowie?

  • Gazeta Wyborcza Gorzów Wlkp.    15 października 2009 - 13:38

Gorzowską komunikację miejską zbadali naukowcy. Widzą tylko dwa wyjścia dla linii tramwajowych: budować nowe połączenie z Górczynem albo zlikwidować wszystkie - donosi "Gazeta Wyborcza Gorzów Wlkp."
Opracowanie dotyczące gorzowskiej komunikacji miejskiej, jego wielkości, sieci, podaży uwzględniającej również rozwój komunikacji tramwajowej sporządził na zlecenie MZK zespół naukowy pod kierunkiem prof. Olgierda Wyszomirskiego z Trójmiasta, teoretyka i praktyka w dziedzinie komunikacji miejskiej. Na co dzień kieruje Katedrą Rynku Transportowego na Wydziale Ekonomicznym UG i jest dyrektorem Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Autorzy opracowania korzystali z informacji MZK, ale także z wyników serii ankiet przeprowadzonych wśród pasażerów. W opracowaniu bardzo wysoko oceniono liczbę kursów MZK. Z badań wynika, że z usług zakładu miesięcznie korzysta 2,3 mln pasażerów, a rocznie łącznie 27,8 mln. Taki wynik, mimo że od lat spada ilość przewożonych pasażerów, świadczy o dużym znaczeniu przejazdów komunikacją miejską dla mieszkańców. Z ogólnej liczby pasażerów 29 proc. podróżowało tramwajami, 71 proc. autobusami.

Tramwaje w Gorzowie to w opinii naukowców obecnie pięta achillesowa gorzowskiej komunikacji i władze miasta muszą wkrótce podjąć strategiczną decyzję co do dalszego losu komunikacji tramwajowej. Zdaniem zespołu możliwe są dwa warianty: "uatrakcyjnienie komunikacji tramwajowej przez objęcie nią osiedla Górczyn lub stagnacja komunikacji tramwajowej, prowadząca do stopniowej degradacji technicznej poszczególnych jej odcinków. To doprowadziłoby do likwidacji gorzowskiej komunikacji tramwajowej". Naukowcy uznali za najlepsze rozwiązanie objęcie komunikacją tramwajową Górczyna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.