PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz więcej funkcji testowanego w Krakowie superparkometru

  • em    21 maja 2015 - 21:12
Coraz więcej funkcji testowanego w Krakowie superparkometru

Zamontowany na zlecenie spółki czytnik kodów QR sprawia, że parkometr staje się urządzeniem, które może oferować coraz więcej praktycznych usług (fot. krakow.pl)

Od czwartku, 21 maja kierowcy parkujący w rejonie placu Św. Ducha mogą już przekonać się o zaletach nowych rozwiązań jakie Miejska Infrastruktura Sp. z o. o. wdrożyła w testowanym tam parkometrze.
Od ponad miesiąca spółka Miejska Infrastruktura testuje najnowocześniejszy w Polsce i jedyny taki w Europie parkometr. O zaletach urządzenia mogą przekonać się kierowcy parkujący na placu św. Ducha.Nowatorskim, zainicjowanym przez Spółkę rozwiązaniem, jest wyposażenie urządzenia w czytnik kodów QR. Na potwierdzeniu wniesienia opłaty nadrukowywany jest kod graficzny zwierający numer rejestracyjny pojazdu. Przy kolejnej transakcji kierowca może wykorzystać taki bilet i bez używania klawiatury wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu. Pozwala to na wyeliminowanie nielubianego przez użytkowników ręcznego wpisywania numeru swojego samochodu. Niezależnie od tego na bilecie można umieścić dowolny tekst czy grafikę. - Aktualnie drukowana grafika promuje zakup eAbonamentów, a towarzyszący jej kod QR odsyła do instrukcji, która informuje, w jaki sposób skorzystać, z wdrożonego przez Spółkę sklepu internetowego– wyjaśnia Piotr Kącki, prezes Miejskiej Infrastruktury.

Jednak głównym celem, któremu służy testowane rozwiązanie jest stworzenie warunków dla sprawnego i niezawodnego opłacania zawiadomień (czyli kary za brak biletu). - Dzięki czytnikowi kodów QR zbliżamy się do wdrożenia tego rozwiązania – informuje Piotr Kącki. Wyeliminuje to konieczność wizyty w Biurze Strefy Płatnego Parkowania, gdyż opłatę przy pomocy karty płatniczej będzie można wnieść bezpośrednio w urządzeniu poprzez zeskanowanie kodu QR umieszczonego na wystawionym przez kontrolera zawiadomieniu.

Warto wiedzieć, że testowany parkometr wyposażony jest w duży 7 calowy kolorowy wyświetlacz, który oprócz informacji wskazującej na kolejność działań niezbędnych do wniesienia opłaty, może służyć jako nośnik przydatnych dla krakowian informacji, jak również wspierać akcje informacyjne i promocyjne. Już teraz przy jego pomocy można zapoznać się z prowadzoną przez Miejską Infrastrukturę pod hasłem „Można Inaczej" akcją informacyjną popularyzującej wdrożone przez spółkę usługi mobilne.

Ekologiczny, pancerny parkometr

Testowane urządzenie zasilane jest wyłącznie energią słoneczną. Pomimo zastosowania nowoczesnych parametrów i nowych funkcji nie wymaga stosowania zewnętrznych przyłączy. Jest, zatem urządzeniem przyjaznym środowisku nieemitującym substancji szkodliwych.

Parkometr działa domyślnie w języku polskim, jednak w każdej chwili istnieje możliwość przełączenia go na funkcjonowanie w językach obcych. Urządzenie pokryto specjalną farbą i lakierem zwiększającym jego odporność na graffiti, promieniowanie UV oraz korozje.

W parkometrze można płacić zarówno bilonem o nominałach od 10 groszy do 5 złotych, jak i kartami płatniczymi w tym zbliżeniowymi Nowością jest możliwość wnoszenia opłat z wykorzystaniem urządzeń obsługujących technologie NFC stosowaną m. in. w telefonach komórkowych.

Z części funkcji oferowanych obecnie wyłącznie przez testowy egzemplarz parkometru już wkrótce będą mogli korzystać kierowcy parkujący na obszarach, gdzie od 1 czerwca br. zacznie obowiązywać strefa płatnego parkowania. ZIKIT zamontuje tam urządzenia oferujące niektóre z usług dostępnych w testowanym obecnie na placu św. Ducha parkometrze.

Warto wiedzieć, że spółka Miejska Infrastruktura już pracuje nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, które z jednej strony ułatwią kierowcom korzystanie ze strefy, a z drugiej poprawią kontrolę nad płatnym parkowaniem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.