Coraz więcej funkcji testowanego w Krakowie superparkometru

Od czwartku, 21 maja kierowcy parkujący w rejonie placu Św. Ducha mogą już przekonać się o zaletach nowych rozwiązań jakie Miejska Infrastruktura Sp. z o. o. wdrożyła w testowanym tam parkometrze.
Coraz więcej funkcji testowanego w Krakowie superparkometru
Zamontowany na zlecenie spółki czytnik kodów QR sprawia, że parkometr staje się urządzeniem, które może oferować coraz więcej praktycznych usług (fot. krakow.pl)

Od ponad miesiąca spółka Miejska Infrastruktura testuje najnowocześniejszy w Polsce i jedyny taki w Europie parkometr. O zaletach urządzenia mogą przekonać się kierowcy parkujący na placu św. Ducha.Nowatorskim, zainicjowanym przez Spółkę rozwiązaniem, jest wyposażenie urządzenia w czytnik kodów QR. Na potwierdzeniu wniesienia opłaty nadrukowywany jest kod graficzny zwierający numer rejestracyjny pojazdu. Przy kolejnej transakcji kierowca może wykorzystać taki bilet i bez używania klawiatury wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu. Pozwala to na wyeliminowanie nielubianego przez użytkowników ręcznego wpisywania numeru swojego samochodu. Niezależnie od tego na bilecie można umieścić dowolny tekst czy grafikę. - Aktualnie drukowana grafika promuje zakup eAbonamentów, a towarzyszący jej kod QR odsyła do instrukcji, która informuje, w jaki sposób skorzystać, z wdrożonego przez Spółkę sklepu internetowego– wyjaśnia Piotr Kącki, prezes Miejskiej Infrastruktury.

Jednak głównym celem, któremu służy testowane rozwiązanie jest stworzenie warunków dla sprawnego i niezawodnego opłacania zawiadomień (czyli kary za brak biletu). - Dzięki czytnikowi kodów QR zbliżamy się do wdrożenia tego rozwiązania – informuje Piotr Kącki. Wyeliminuje to konieczność wizyty w Biurze Strefy Płatnego Parkowania, gdyż opłatę przy pomocy karty płatniczej będzie można wnieść bezpośrednio w urządzeniu poprzez zeskanowanie kodu QR umieszczonego na wystawionym przez kontrolera zawiadomieniu.

Warto wiedzieć, że testowany parkometr wyposażony jest w duży 7 calowy kolorowy wyświetlacz, który oprócz informacji wskazującej na kolejność działań niezbędnych do wniesienia opłaty, może służyć jako nośnik przydatnych dla krakowian informacji, jak również wspierać akcje informacyjne i promocyjne. Już teraz przy jego pomocy można zapoznać się z prowadzoną przez Miejską Infrastrukturę pod hasłem „Można Inaczej" akcją informacyjną popularyzującej wdrożone przez spółkę usługi mobilne.

Ekologiczny, pancerny parkometr

Testowane urządzenie zasilane jest wyłącznie energią słoneczną. Pomimo zastosowania nowoczesnych parametrów i nowych funkcji nie wymaga stosowania zewnętrznych przyłączy. Jest, zatem urządzeniem przyjaznym środowisku nieemitującym substancji szkodliwych.

Parkometr działa domyślnie w języku polskim, jednak w każdej chwili istnieje możliwość przełączenia go na funkcjonowanie w językach obcych. Urządzenie pokryto specjalną farbą i lakierem zwiększającym jego odporność na graffiti, promieniowanie UV oraz korozje.

W parkometrze można płacić zarówno bilonem o nominałach od 10 groszy do 5 złotych, jak i kartami płatniczymi w tym zbliżeniowymi Nowością jest możliwość wnoszenia opłat z wykorzystaniem urządzeń obsługujących technologie NFC stosowaną m. in. w telefonach komórkowych.

Z części funkcji oferowanych obecnie wyłącznie przez testowy egzemplarz parkometru już wkrótce będą mogli korzystać kierowcy parkujący na obszarach, gdzie od 1 czerwca br. zacznie obowiązywać strefa płatnego parkowania. ZIKIT zamontuje tam urządzenia oferujące niektóre z usług dostępnych w testowanym obecnie na placu św. Ducha parkometrze.

Warto wiedzieć, że spółka Miejska Infrastruktura już pracuje nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, które z jednej strony ułatwią kierowcom korzystanie ze strefy, a z drugiej poprawią kontrolę nad płatnym parkowaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE