PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz więcej pasażerów na lotnisku w Gdańsku

  • PAP    5 września 2014 - 19:44

- Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył w sierpniu br., w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku, o prawie 27 proc. pasażerów więcej. W minionym miesiącu z lotniska skorzystało 369,6 tys. pasażerów.
Jak poinformowała w piątek Iwona Tomczyńska z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, od początku 2014 roku gdańskie lotnisko obsłużyło już ponad 2 mln 204 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 14,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku.

Jak tłumaczy Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Tomasz Kloskowski, na tak dobre wyniki przedsiębiorstwa miały wpływ: największa liczba połączeń czarterowych w historii lotniska, uruchomienie nowych regularnych połączeń krajowych przez linie Ryanair do Modlina, Wrocławia i Krakowa oraz zwiększenie liczby miejsc w samolotach oferowanych przez linie Lufthansa do Frankfurtu i Monachium. Przewoźnik zaczął wykorzystywać na tych trasach większe maszyny.

Prezes dodał, że na wzrost liczby obsługiwanych pasażerów wpływ miało też: zwiększenie gdańskiej bazy operacyjnej Wizz Air, bogata siatka połączeń realizowanych z Gdańska przez Eurolot oraz bardzo dobre wyniki osiągane przez SAS na połączeniach skandynawskich, Norwegian do Oslo i PLL LOT na połączeniu do Warszawy.

W ruchu czarterowym od stycznia do lipca br. Port Lotniczy Gdańsk obsłużył prawie 143 tys. pasażerów, co oznacza wzrost na poziomie ponad 40 proc. w porównaniu do 2013 r. Tylko w lipcu lotnisko obsłużyło ponad 51 tys. pasażerów lotów czarterowych, o prawie 63 proc. więcej niż w lipcu zeszłego roku. Najwięcej pasażerów skorzystało z połączenia do Antalyi w Turcji oraz do Grecji i Hiszpanii.

W połowie 2015 roku ma się zakończyć rozbudowa terminalu. Znajdzie się w nim m.in. część przylotowa (funkcjonująca obecnie w starym terminalu - red.) oraz łącznik z przystankiem powstającej obecnie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dzięki tej inwestycji terminal zostanie powiększony o ok. 30 proc.

W sezonie letnim w ruchu regularnym z Gdańska można polecieć do ponad 50 portów; w ruchu czarterowym - do 25 portów.

W 2013 r. port obsłużył 2 mln 842 tys. pasażerów; w br. zamierza po raz pierwszy w historii obsłużyć 3 mln osób. Pod względem liczby odprawianych pasażerów lotnisko w Gdańsku jest na trzecim miejscu w Polsce, po Warszawie i Krakowie.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.