PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz więcej słonecznych dachów

  • PAP    7 lutego 2012 - 09:25
Coraz więcej słonecznych dachów

Już niemalże 100 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce płaci niższe rachunki za paliwa i energię tylko dlatego, ze korzysta ze słonecznych instalacji do podgrzewania wody.
Zaczyna przybywać też tych, którzy inwestują w systemy fotowoltaiczne, a przygotowywane w Ministerstwie Gospodarki zmiany prawne, ułatwiające wykorzystanie energii słonecznej na własny użytek i sprzedaż nadwyżek do sieci, stwarzają po raz pierwszy szansę na zrealizowanie w Polsce idei setek tysięcy „słonecznych dachów”.

Rząd RP w zaakceptowanym 7 grudnia 2010 r. „Krajowym planie działań na rzecz energii ze źródeł odnawialnych” przewiduje zainstalowanie w Polsce do 2020 ok. 14 mln mkw kolektorów słonecznych, co oznacza zrealizowanie setek tysięcy zielonych, rozproszonych inwestycji o łącznej kwocie rzędu 35 mld zł.

Udział w tym zbiorowym, zielonym przedsięwzięciu może mieć niemalże każdy mieszkaniec naszego kraju. Tych, którzy się zdecydują, rząd wesprze środkami funduszy ekologicznych i zapowiadanymi ulgami podatkowymi. Wsparciem dla tej idei jest też kampania „Europejskie Słoneczne Dni” w Polsce.

Patronat honorowy nad kampanią objął: minister gospodarki, minister środowiska, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz ambasador Danii w Polsce.

W ubiegłym roku w kampanii wzięło udział ok. 5 tys. osób w Polsce, a w całej Europie – ponad pół miliona. Uczestnicy mogli spotkać się z instalatorami systemów słonecznych, zwiedzać instalacje słoneczne, bawić się na piknikach i festynach, brać udział w licznych konkursach, a także w seminariach i konferencjach organizowanych przez instytucje prywatne oraz samorządowe. W tym roku dni poświęcone energetyce słonecznej będą trwały od 1 do 13 maja. Instytut Energetyki Odnawialnej wsparty dziesiątkami partnerów przewiduje organizację minimum 200 wydarzeń w całej Polsce w ciągu trzech lat.

W kampanię na rzecz energii słonecznej zaangażowana może być każda organizacja pozarządowa, szkoła, centrum badawcze, urząd, bank, kościół czy firma, stając się oficjalnym partnerem.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.