PARTNER PORTALU
  • BGK

Ćwiczenia w Lubiczu: Jak służby miejskie radzą sobie w kryzysowych sytuacjach?

  • AT    22 czerwca 2015 - 13:29
Ćwiczenia w Lubiczu: Jak służby miejskie radzą sobie w kryzysowych sytuacjach?
Terrorystyczny atak odbył się z ramach "Ćwiczeń obronnych Kobra 2015 – Toruń" (fot.torun.pl)

Częściowy brak wody w mieście i instrukcje postępowania na wypadek zagrożenia - stację uzdatniania wody w Lubiczu zaatakowali terroryści.




Na szczęście były to tylko kolejne ćwiczenia mające pokazać, jak służby miejskie i bezpieczeństwa radzą sobie w kryzysowych sytuacjach.

Ćwiczenia obowiązkowo raz na dwa lata

Obowiązek przeprowadzenia ćwiczeń obronnych na prezydentów miast, burmistrzów oraz starostów nakłada art. 2 Ustawy z 21 września 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, par. 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z 13 stycznia 2004 r. w prawie ogólnych zasad wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony oraz par. 3 ust. 1 pkt 1 lit. B, pkt 2 i 3, ust. 2 pkt 2 lit. a, par. 4 i 5 pkt 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z 13 stycznia 2004 r. w sprawie szkolenia obronnego. Ponadto mówią też o tym Wytyczne Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z 8 lutego 2013 r. w sprawie ustalania zasad przygotowania i prowadzenia ćwiczeń obronnych przez prezydentów miast, starostów, burmistrzów i wójtów. W myśl tych wytycznych ćwiczenia powinny być przeprowadzane raz na dwa lata.

Terroryści zaatakowali ujęcie wody

W piątek 19 czerwca terroryści zaatakowali Ujęcie Wody Powierzchniowej „Drwęca” w Lubiczu. Z tej stacji korzysta także część Torunia. Na szczęście, nawet w razie prawdziwego ataku, zamknięcie tego ujęcia nie oznacza całkowitej posuchy w miejskich kranach. Torunianie w dużej mierze korzystają także z ujęcia nieszawskiego.

- Tego typu ćwiczenia są bardzo potrzebne, gdyż pokazują, jak ludzie – zarówno „szeregowi, cywilni uczestnicy, jak i osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w danym obiekcie, radzą sobie w warunkach zagrożenia – mówi dyrektor Wydziału Ochrony Ludności UMT Tadeusz Wierzba. - Daje to też szansę na nabycie praktycznych umiejętności przydatnych w razie niebezpieczeństwa.

Terrorystyczny atak odbył się z ramach "Ćwiczeń obronnych Kobra 2015 – Toruń". Wcześniej w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży przedstawiciele służb mundurowych, urzędu miasta i jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo torunian wysłuchali szeregu referatów nt. przygotowania poszczególnych jednostek na wypadek zagrożenia i reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (1)

  • Pilnuj Polski przed PO, 2015-06-22 14:16:32

    Ci którzy chcą kręcić lody na naszych comiesięcznych rachunkach za wodę i ścieki, podobnie jak za odpady - już atakują wodociągi nazywając to "POtrzebą konsolidacji"... czytać portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/eec-2015-czas-skonczyc-z-rozdrobieniem-branzy-wodno-kanalizacyjnej,6968...5.html  rozwiń