PARTNER PORTALU
  • BGK

Czas umyka, przetargi nierozstrzygnięte

  • esosnowiec.pl    17 maja 2013 - 11:43
Czas umyka, przetargi nierozstrzygnięte

Mimo że za półtora miesiąca odpowiedzialność za prowadzenie gospodarki śmieciowej na terenach miast spadnie na lokalne władze, do tej pory w żadnej zagłębiowskiej gminie nie rozstrzygnięto przetargu, która z firm będzie wywozić odpady.
Efekt? Mieszkańcy nadal nie wiedzą kto od początku lipca będzie odbierał od nich śmieci, ale władze zapewniają, że uda się ze wszystkim zdążyć.

W Sosnowcu otwarcie kopert miało miejsce w połowie maja. Przypomnijmy, że mieszkańcy zapłacą tam 12 zł za śmieci posegregowane oraz 18 zł za nieposegregowane.

- Wszystko musi się odbywać zgodnie z procedurą zamówień publicznych - podkreśla Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Czytaj też: Połowa gmin nie rozpoczęła jeszcze przetargów na odpady

- Dlatego obecnie sprawdzamy, czy oferty spełniają wymogi formalne, np. czy są kompletne i czy nie ma błędu w obliczeniu ceny. Po tym etapie, jeśli będzie potrzeba, wzywamy do uzupełnień dokumentów. Następnie spośród ważnych ofert wybieramy najlepszą.

Dąbrowianie także nie wiedzą kto za kilka tygodni odbierze od nich odpady. - Obecnie gmina jest na etapie sprawdzania złożonych ofert do postępowania przetargowego - tłumaczy Lucyna Stępniewska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. - Stawki za odbiór śmieci 10 i 15 zł nie ulegną zmianie - dodaje.

Tę samą kwotę zapłacą mieszkańcy Zawiercia, ale i tutaj nazwa firmy odbierającej odpady jest wielką niewiadomą. - Przetarg został ogłoszony - informuje Łukasz Czop, rzecznik prasowy prezydenta Zawiercia.

Dodaje także, że gmina od 1 lipca powoła do życia Referat Gospodarki Komunalnej, którego głównym zadaniem jest przygotowanie gminy do „rewolucji śmieciowej".

- Wcześniej przeprowadziliśmy kampanię informacyjną wśród mieszkańców oraz stworzyliśmy stronę internetową www.czystagmina.zawiercie.eu. W tym oraz kolejnym miesiącu planujemy przeprowadzenie kolejnego etapu kampanii związaną z tematyką segregacji odpadów komunalnych. Planujemy m.in. przygotowanie plakatów, ulotek, billboardu na temat selektywnej zbiórki oraz książeczek i kolorowanek dla dzieci w przedziale wiekowym 3-6 lat.

Zegar wyjątkowo szybko tyka w Czeladzi. Mieszkańcy zapłacą za śmieci tak jak w Zawierciu i Dąbrowie Górniczej - odpowiednio 10 i 15 zł. Problem w tym, że tamtejsi urzędnicy dali sobie tylko dwa tygodnie czasu na rozstrzygnięcie przetargu. - Termin składania ofert upływa 31 maja. Postępowanie zakończy się do połowy czerwca. - zapewnia Karolina Juryniec z Urzędu Miejskiego w Czeladzi.

Rozstrzygnięto już za to przetarg na prowadzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK).

- Ruszy on od 1 lipca 2013 r. i będzie zlokalizowany na terenie firmy PGO CORTEX II Sp. z o.o. przy ul. Szyb Jana 1H w Czeladzi. Dostarczone przez mieszkańców odpady będzie można przekazać firmie nieodpłatnie - dodaje Juryniec.

11 i 15 zł będą płacić mieszkańcy Będzina za odbiór posegregowanych i nieposegregowanych odpadów. Oni jednak także nie wiedzą jaka firma opróżni ich kosze. - Przetarg o udzielenie zamówienia w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, został ogłoszony 2 maja.

Procedura przetargowa trwa. Planowany termin otwarcia ofert to 12 czerwca - wyjaśnia Agnieszka Siemińska, rzecznik prasowy będzińskiego magistratu.


To co powinno niepokoić, to kryterium, którym wszystkie gminy kierują się przy wyborze firm - najniższa cena. Firmie, która zaoferuje najniższą kwotę, może się w praktyce nie opłacać legalnie wywozić odpadów na działające wysypiska, więc problem dzikich wysypisk, np. w lasach, może nadal pozostać nierozwiązany.

Wszyscy pytani urzędnicy zarzekają się, że gminy będą gotowe na przejęcie odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami. Jeżeli jednak sytuacja je przerośnie, mieszkańcy mogą na swój koszt wywieźć śmieci, a rachunek przekazać urzędowi. Ten będzie musiał zwrócić pieniądze.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem portalu PortalSamorządowy.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.