PARTNER PORTALU
  • BGK

Czasu coraz mniej na śmieciowe decyzje

  • AW    24 listopada 2011 - 13:29
Czasu coraz mniej na śmieciowe decyzje

Gminy nie są gotowe do wprowadzenia zmian wynikających z nowelizacji ustawy śmieciowej, nie mają koncepcji i nie zaczęły przygotowań do przetargów.
Według nowych przepisów od przyszłego roku gminy przejmą obowiązki właścicieli nieruchomości w sprawie odpadów. Na jakich zasadach? Czy dla mieszkańców oznacza to wzrost cen za wywóz nieczystości? Czy gminy są gotowe na zmiany? Na te i podobne pytania odpowiada 80-stronicowy raport pt. "Gospodarka odpadami komunalnymi" (link do raportu), który powstał na zlecenie Kancelarii KSP Legal&Tax Advice na podstawie badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy SMG/KRC.

Autorzy ankiety podjęli się próby ustalenia aktualnej roli samorządów w zarządzaniu strumieniem odpadów, wskazania poziomu współpracy pomiędzy samorządami oraz samorządami i przedsiębiorcami.  Wiele miejsca poświęcono kwestii instalacji przetwarzania odpadów, które będą kluczowymi punktami w gospodarce odpadami komunalnymi. 

Okazuje się, że ponad połowa gmin badanych przekaże gospodarkę odpadami podmiotowi zewnętrznemu w trybie zamówienia publicznego lub PPP. Jednak zbyt wiele gmin nie zdecydowało się do dnia dzisiejszego co zrobi w tym zakresie.

- Uważam, że samorządowcy nie wierzą w nieodwracalność zmian, wiele gmin uważa za możliwe utrzymanie status quo, gminy nie są ani mentalnie ani organizacyjnie przygotowane na zlecenie tych zadań firmom zewnętrznym – twierdzi Tomasz Srokosz radca prawny, partner w Kancelarii KSP Legal & Tax Advice.

Czytaj też: Za zmianą w śmieciowej ustawie muszą iść zmiany w głowie

- Raport pokazuje, że samorządy nie mają jeszcze opracowanej koncepcji wprowadzania zmian wymaganych nowelizacją ustawy (np. 90 proc. badanych gmin nie przygotowało symulacji kosztów powierzenia gospodarki odpadami profesjonalnym przedsiębiorstwom), a niektórzy urzędnicy nie mają podstawowej wiedzy na temat nowych obowiązków - dodaje Srokosz.

Wyniki raportu w niektórych miejscach zaskakują. Na przykład aż połowa badanych przedsiębiorców uważa, że ceny odbioru odpadów wzrosną aż o 50 proc.

Badanie pokazuje również, że większość gmin uważa, że zbiórka odpadów segregowanych jest tylko nieznacznie droższa od zbiórki odpadów zmieszanych.

Badanie przeprowadzone zostało na próbie 80 gmin z terenu całej Polski. Próba została dobrana proporcjonalnie, w podziale na 16 województw zgodnie z rzeczywistym udziałem tych jednostek w podziale administracyjnym Polski oraz zróżnicowana na trzy typy gmin: miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie.

Badaniami objęto także 75 przedsiębiorstw z terenu całej Polski. Próba została zróżnicowana ze względu na typ własności: podmioty publiczne (komunalne / państwowe) oraz podmioty prywatne (sieciowe oraz lokalne), klasę wielkości miejscowości oraz województwo.

Badaniem objęto także firmy prowadzące działalność w zakresie gospodarki odpadami. Pytania im zadane dotyczyły przygotowania kapitałowego i organizacyjnego do nadchodzących zmian, planów inwestycyjnych, w szczególności zaangażowania się w budowę i prowadzenie stacji przetwórstwa odpadów, a także gotowości do zaangażowania się w bieżącą współpracę z gminami.

Czytaj też: Jak przygotować plan gospodarki odpadami?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • NiT, 2011-11-25 17:50:22

    Tak, Łódź np. jest spóźniona o 17 lat i 4 miesiące, od czasu kiedy środowisko techniczne podjęło w tej sprawie konkretną inicjatywę, w pełni aktualną na dziś i jutro.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: