PARTNER PORTALU
  • BGK

Czekają nas radykalne podwyżki opłat za wywóz śmieci?

  • pt    23 października 2014 - 09:16
Czekają nas radykalne podwyżki opłat za wywóz śmieci?

Nawet o 30 proc. wzrosną opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Tak wynika z ekspertyzy, która powstała na zlecenie Ministerstwa Środowiska.
Z wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami wybranych gmin wynika, że przedsiębiorstwa odbierające odpady od mieszkańców prawdopodobnie podwyższą kwoty za nie w kolejnych przetargach – czytamy w raporcie przygotowanym przez ekspertów Szkoły Głównej Handlowej pisze Dziennik Gazeta Prawna.

 Czytaj też: Resort środowiska: będziemy musieli walczyć z "ripoczkami"

Jednym z powodów wskazanych w opracowaniu jest to, że obecnie niektóre firmy świadczą usługi na granicy opłacalności. Aby wygrać przetargi, obniżały maksymalnie oferowane ceny.

– W wielu przypadkach doprowadziło to do nieosiągnięcia zadowalającej stopy zysku lub po prostu jej braku. Zapowiadane podwyżki miałyby być wyższe od dotychczas obowiązujących cen o ok. 30 proc. – wynika z raportu.

Czytaj też: Znakomite wyniki odzysku i recyklingu we Włocławku

Profesor Zbigniew Grzymała, współautor ekspertyzy, mówi dla DGP, że już dziś niektórzy przedsiębiorcy dążą do podwyższenia cen. Domagają się aneksowania umów zawartych z gminami. Chcą przynajmniej wyjść na zero. – Nie są w stanie za cenę wskazaną w kontrakcie dalej świadczyć usług.

Jego zdaniem wiele firm może upaść, co przełoży się na mniejszą konkurencję na rynku i zawyżanie opłat.

Dodaje, że podwyższenie cen może też wynikać ze zmowy pomiędzy niektórymi przedsiębiorstwami. – Dotarły do mnie sygnały, że w niektórych regionach firmy podzieliły się rynkiem – wskazuje współautor raportu.

Na podwyższenie cen wpłyną również koszty utrzymywania nowoczesnych regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), przede wszystkim spalarni.

Zapobiec podwyższaniu opłat ma wprowadzenie do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach maksymalnych stawek, których mogą żądać od mieszkańców.

Obecnie zdarza się, że gminy celowo wyznaczały przeszacowane ceny. Raport SGH ujawnia np. przypadek ustalenia opłaty na poziomie 37 zł miesięcznie od osoby.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: