PARTNER PORTALU
  • BGK

Czeladź podłączy Osiedle Nowotki do sieci ciepłowniczej. Dogadała się z Tauronem

  • wnp.pl/AT    26 września 2016 - 10:50
Czeladź podłączy Osiedle Nowotki do sieci ciepłowniczej. Dogadała się z Tauronem
Czeladź nie chcąc czekać na przedłużające się decyzje dot. środków unijnych,dogadały się z Tauronem Ciepło ws. podłączenia budynków na osiedlu Tuwima do ich sieci ciepłowniczej (fot.shutterstock)

Czeladź podłączy Osiedle Nowotki do sieci ciepłowniczej. Jest umowa z Tauronem

• Czeladź i Tauron Ciepło przygotowały projekt podłączenia do sieci ciepłowniczej jednego z większych osiedli w mieście.
• Część mieszkańców osiedla chce podłączenia swoich budynków do sieci ciepłowniczej.
• Inni z uwagi na wysokie koszty finansowe temu się sprzeciwiają.
- W Czeladzi jest wiele budynków komunalnych, gdzie mieszkania ogrzewane są indywidualnymi piecami na węgiel, co jest jednym ze źródeł zanieczyszczenia powietrza. Duża część tych budynków jest już stosunkowo stara i występują tam problemy z wentylacją, dlatego jest silna presja ze strony części mieszkańców na to, aby podłączyć te budynki do sieci ciepłowniczej – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Władze Czeladzi liczyły, że z nowej puli funduszy europejskich pojawią się znaczące środki na walkę z niską emisją, a więc i likwidacją palenisk węglowych w mieszkaniach. W ciągu ostatniego półtora roku jednak żaden taki program się nie pojawił, nawet nie wiadomo, czy pojawi się w najbliższym czasie.

Nie chcąc czekać na przedłużające się decyzje dot. środków unijnych, władze miasta rozpoczęły rozmowy z Tauron Ciepło ws. podłączenia budynków komunalnych na osiedlu Nowotki do ich sieci ciepłowniczej.

Czytaj też: Rząd szuka alternatyw dla węgla

- Trwające od kilku miesięcy rozmowy z władzami miasta Czeladzi przyniosły już pewne rozwiązania. Planujemy docelowo uciepłownić całe osiedle Nowotki w Czeladzi - to jest około 80 budynków mieszkalnych. W perspektywie najbliższych 7 lat oznacza to potencjalnie 6,4 MW nowej mocy zamówionej. Jednakże kluczowym warunkiem przyłączenia do sieci ciepłowniczej tych budynków, jest pozyskanie środków finansowych przez właściciela na budowę instalacji wewnętrznych oraz termomodernizację – wyjaśnia Jacek Uhryn, prezes zarządu Tauron Ciepło.

Tauron Ciepło gwarantuje przygotowanie projektu i budowę sieci ciepłowniczej doprowadzającej ciepło sieciowe oraz montaż indywidualnych węzłów cieplnych w budynkach, z których rozprowadzane są instalacje do poszczególnych mieszkań.

- Krótko mówiąc, po podpisaniu umowy z zarządcą lub administratorem, doprowadzimy ciepło do budynków na nasz koszt. Po stronie właścicieli poszczególnych kamienic i bloków, pozostaje montaż instalacji wewnętrznych w poszczególnych mieszkaniach – dodaje Jacek Uhryn.

Budynki z osiedla Nowotki można w bardzo prosty sposób podłączyć do sieci ciepłowniczej, ponieważ sieć już w tej chwili oplata całe osiedle a niektóre budynki wręcz na sieci stoją.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.