PARTNER PORTALU
  • BGK

Czerwone kontenery w miastach i wsiach

  • GK    9 sierpnia 2013 - 12:39
Czerwone kontenery w miastach i wsiach

Już ponad setka czerwonych kontenerów na drobny sprzęt RTV/AGD działa w polskich gminach. Można tam wyrzucić m.in. zużyte małe radioodbiorniki, elementy komputerów, telefony, suszarki, czajniki elektryczne, żelazka, wkrętarki czy aparaty fotograficzne.
Czerwone kontenery kształtem przypominają popularne pojemniki na starą, zużytą odzież, ale są przeznaczone na drobny sprzęt RTV/AGD.

- Pomysł na czerwone kontenery zaczerpnęliśmy, bazując na doświadczeniach krajów zachodnich, gdzie działają podobne pojemniki - mówi Bartłomiej Hajduk ze spółki Elektryczne Śmieci.

Możemy tam wyrzucić na przykład zużyte małe radioodbiorniki, elementy komputerów (np. klawiatura, myszka, modem, karta pamięci), telefony, suszarki, czajniki elektryczne, żelazka, wkrętarki, aparaty fotograficzne elektroniczne zabawki itp. a także zużyte baterie.

- Każda gmina ma obowiązek stworzyć Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, natomiast my myślimy realnie. Mamy świadomość, że wielu mieszkańcom zwyczajnie nie będzie się chciało jechać do oddalonego punktu np. ze starym żelazkiem - opowiada Paweł Wiktor, koordynator systemu.

Z tego względu przydomowe kontenery mogą stanowić dogodną alternatywę lub uzupełnienie innych, funkcjonujących już punktów zbiórki.

Czytaj też:  Zanim skorzystasz ze zbiórki elektrośmieci, sprawdź, kto ją organizuje

Dodatkowo nowelizacja unijnej dyrektywy dotyczącej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wprowadza nowy podział na grupy, wydzielając sprzęt małogabarytowy (grupa 5) oraz małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny (grupa 6), w którym każdy z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm.

Taki podział wskazuje zmianę kierunku myślenia, a także praktyczne podejście do form zbierania.

- Zanim rozpoczęliśmy budowę sieci pojemników, to w 2012 r. przeprowadziliśmy pilotaż działania kontenerów, ustawiając je w kilkunastu miejscowościach - mówi Paweł Wiktor.

Testy przebiegły pozytywnie, dlatego projekt jest kontynuowany i rozbudowywany. Obecnie funkcjonuje ok. 100 czerwonych kontenerów na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Pojemniki są ustawiane na terenie gmin współpracujących z systemem Elektryczne Śmieci, w miejscach zwyczajowo przyjętych - przy altanach śmieciowych, przy supermarketach czy przed urzędami.

Taka lokalizacja sprawia, że kontener staje się dogodną przydomową formą zbierania elektrycznych śmieci.

- Czerwony kontener działa jako element budujący świadomość ekologiczną, co czasem przejawia się w zaskakującej formie - opowiada Marta Szczecińska, Marketing & Communication Manager spółki.

Organizatorzy systemu dostają zgłoszenia, że ktoś próbował wepchnąć do kontenera ponadwymiarowe urządzenie (np. monitor komputera), czy też że obok kontenera stoją lodówki lub telewizory.

- Obecność specjalnego kontenera uświadamia mieszkańcom, że urządzeń elektrycznych nie powinni wyrzucać na śmietnik, jednak nie zawsze mają gdzie wyrzucić większe urządzenia - wyjaśnia Marta Szczecińska.

Organizatorzy systemu zakładają ustawienie kolejnych kontenerów w gminach oraz współpracę z sieciami handlowymi.

- Wierzymy, że jest to przyszłościowa i dogodna dla mieszkańców forma, dlatego będziemy ją rozwijać - zapewnia Bartłomiej Hajduk.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-08-11 22:48:58

    Prawidłowe rozumowanie Daniela. Takie postępowanie spółki Elektryczne Śmieci to wyłudzanie/przestępcza działalność. Sprzęt jakim są zużyte- elektrośmieci to surowiec wtórny i firma ta powinna za zebrane odpady płacić samorządowi - w innym wypadku to kradzież. Z poważaniem Tadeusz Garlicki odpad...y@wp.pl  rozwiń
  • Daniel, 2013-08-09 13:13:52

    Tylko zgodnie z prawem, za zbiórkę elektrośmieci płaci ten, który je "wprowadził w przestrzeń", czyli sklepy, a nie gminy. Stosowną opłatę za zbiórkę kupujący już zapłacił, jest ona doliczona do ceny towaru i nie ma podstaw, by płacił za to jeszcze raz, poprzez gminny budżet....  rozwiń