PARTNER PORTALU
  • BGK

Czeska woda w polskich kranach

  • Bolesław Bezeg    1 czerwca 2010 - 10:40

Od przyszłego miesiąca czeska firma Severomorawskie Vodovody a Kanalizace z Ostrawy będzie dostarczać wodę do mieszkańców Zebrzydowic.
Czeska firma wodociągowa ma już doświadczenie w eksporcie wody do Polski:  dostarcza już wodę 10-kilometrowym wodociągiem do Jastrzębia, części Cieszyna i Leśnej Górnej.

- Uczestniczymy też w procesach koncesyjnych w Będzinie i Siemianowicach Śląskich – powiedział podczas panelu poświęconego gospodarce wodnej odbywającego się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dyrektor Piotr Pasz, który przedstawił dane o czeskiej gospodarce wodociągowej.

W liczących 10,5 mln obywateli Czechach funkcjonuje 6200 gmin, z czego 5360 jest podłączonych do wodociągów publicznych. Oznacza to, że 92 proc. obywateli korzysta z wodociągów publicznych, które rocznie dostarczają 664 mln m3 wody.

- Wraz z rosnącą ceną za ścieki i wodę spada zużycie, które obecnie jest już na granicy higienicznego minimum, a jeszcze w latach 90-tych woda była półdarmo i mieszkańcy nie oszczędzali tego produktu – stwierdził Piotr Pasz. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • piotr, 2010-06-01 14:50:18

    ..Zaczęło się już dawno temu, gdy ... :((( no, i mamy ten problem jako pustynia Europy. Brak regulacji stosunków wodnych i retencji oraz nadchodzący wolny dostęp do zasobów i kopalin. JEdna koncesja jako decyzja na wszystie pózniejsze działania.. Boże, widzisz i nie grzmisz??!