PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa oszczędzi ok. 7,7 mln zł dzięki przetargowi na zakup prądu

  • PAP/rs    17 października 2017 - 10:40
Częstochowa oszczędzi ok. 7,7 mln zł dzięki przetargowi na zakup prądu
Częstochowa organizuje przetargi na dostawę energii już od dziewięciu lat, dotąd oszczędziło w ten sposób ok. 35,4 mln zł. Fot. Shutterstock.com

Ok. 7,7 mln zł zaoszczędzi w przyszłym roku Częstochowa na opłatach za energię dzięki przetargowi na sprzedawcę prądu dla miejskich jednostek. Miasto, które takie przetargi organizuje już od dziewięciu lat, dotąd oszczędziło w ten sposób - jak wyliczyli samorządowcy - ok. 35,4 mln zł.
• Zamówienie dotyczy łącznie 1110 punktów odbioru energii. W sumie chodzi o ok. 45 gigawatogodzin prądu.

• Dostawcą energii elektrycznej dla częstochowskich jednostek będzie w przyszłym roku Enea, której oferta opiewała na niespełna 11,4 mln zł brutto.

• Częstochowa była jednym z pierwszych miast w Polsce, które skorzystały z możliwości zmiany sprzedawcy prądu - pierwszy przetarg w tej sprawie ogłoszono w końcu 2008 r. Od 2009 r. miastu sprzedawały prąd firmy: PKP Energetyka, Enion Energia, Vattenfall i Tauron Sprzedaż.

Przetarg, o którego rozstrzygnięciu poinformował we wtorek Urząd Miasta Częstochowy, dotyczył zakupu prądu dla czterech wydziałów urzędu, 136 jednostek organizacyjnych i gminnych spółek, oczyszczalni ścieków, Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu, a także na potrzeby eksploatacji budynków, lokali, obiektów użytkowych, oświetlenia ulicznego czy sygnalizacji świetlnej.

Zamówienie dotyczy łącznie 1110 punktów odbioru energii. W sumie chodzi o ok. 45 gigawatogodzin prądu.

Dostawcą energii elektrycznej dla częstochowskich jednostek będzie w przyszłym roku Enea, której oferta opiewała na niespełna 11,4 mln zł brutto. - W porównaniu do kosztów, jakie należałoby ponieść przy zastosowaniu cen energii według aktualnego cennika lokalnego sprzedawcy, tj. spółki Tauron Sprzedaż, wyliczona różnica opłat za energię dla wszystkich jednostek w 2018 r. wynosi ok. 7,7 mln zł - podał Urząd Miasta.

Oferty w przetargu złożyło pięć firm - oprócz Enei także PGE Obrót, spółka Corrente, Energa Obrót oraz Tauron Sprzedaż. W zwycięskiej ofercie jednostkowa cena energii elektrycznej netto wynosi 0,2086 zł za kilowatogodzinę z akcyzą (jednakowo dla wszystkich grup taryfowych i stref czasowych), a dla oczyszczalni ścieków 0,1886 zł/kWh netto, bez akcyzy.

Częstochowa była jednym z pierwszych miast w Polsce, które skorzystały z możliwości zmiany sprzedawcy prądu - pierwszy przetarg w tej sprawie ogłoszono w końcu 2008 r. Od 2009 r. miastu sprzedawały prąd firmy: PKP Energetyka, Enion Energia, Vattenfall i Tauron Sprzedaż.

W ramach obecnego przetargu wybrano dostawcę prądu m.in. dla miejskich szkół, przedszkoli, bibliotek, placówek kultury, ośrodków pomocy społecznej, hali sportowej, szpitala, urzędu pracy, cmentarza, a także np. na potrzeby miejskich fontann, syren alarmowych, infomatów, kamer monitoringu, oświetlenia ulicznego czy sygnalizacji świetlnej.

Wyłanianie sprzedawców prądu w przetargach, obejmujących dużą liczbę miejskich jednostek, stało się w ostatnich latach powszechne wśród samorządów, które wybierają dostawców energii zarówno samodzielnie, jak i w ramach grup zakupowych - jedną z największych w Polsce jest grupa stworzona przez miasta i gminy Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego.

W woj. śląskim prekursorem wyłaniania dostawców energii we wspólnych dla wielu miejskich placówek przetargach była właśnie Częstochowa. Urzędnicy wyliczyli, że dotychczasowe oszczędności uzyskane w przetargach z lat 2009-2017 wyniosły ok. 35,4 mln zł. Wraz z prognozowanymi na przyszły rok oszczędnościami rzędu 7,7 mln zł to daje kwotę ok. 43,1 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Maro81, 2017-10-17 15:48:20

    Grupowe zakupy to jeden z niewielu pomysłów, które od lat działają na naszym rynku energii i z każdym rokiem zyskują kolejnych entuzjastów. Warto pamiętać, że w ciągu kilku minionych lat powstało sporo nowych narzędzi takich jak np. Ogarniamprad.pl, które korzystająca z możliwości grupowych zakupów ...energii pomagają obniżyć cenę prądu również małym odbiorcom.  rozwiń