PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa: przetarg na odbiór odpadów unieważniony przez KIO

  • pt    5 lipca 2017 - 10:37
Częstochowa: przetarg na odbiór odpadów unieważniony przez KIO
(fot.Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy)

Po decyzji Krajowej Izby Odwoławczej o konieczności powtórzenia przetargu na odbiór odpadów w Częstochowie przez cztery dni nikt ich nie wywoził.
Częstochowa musi rozpisać ponownie przetarg na odbiór śmieci – tak 4 lipca zdecydowała Krajowa Izba Odwoławcza.

Poprzedni kontrakt, z firmą Sita (obecnie Suez) przestał obowiązywać z końcem czerwca.

Władze miasta rozpisały przetarg, podzielony na trzy zadania: na odbiór odpadów zmieszanych, biodegradowalnych i selektywnych, oddzielny na odpady zielone i ostatni na odpady wielkogabarytowe i gruz. Jak tłumaczono, by przełamać monopol jednego przedsiębiorcy, zwiększyć konkurencję, a tym samym zmniejszyć ceny.

W przetargu wystartowało konsorcjum Remondis oraz Suez. Najlepszą ofertę we wszystkich częściach postępowania złożył Remondis (odbierał odpady w latach 2013-2015).

Czytaj też: 1 lipca będzie przełom w gospodarce odpadami? Optymistów brak

 Suez zaskarżył jednak do Krajowej Izby Odwoławczej wyniki przetargu.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" prawdopodobnie chodziło o gwarancje bankowe, w przetargu wspólną ofertę złożyły Remondis i Remondis Serwis, a gwarancje bankowe obejmowały tylko jedną z firm, a nie całe konsorcjum.

KIO podzieliło opinię skarżących. Miasto musi unieważnić przetarg i rozpisać go na nowo.

W efekcie przez cztery dni śmieci nie były odbierane. Z konieczności, 4 lipca miasto podpisało umowę z wolnej ręki z Remondisem na krótszy okres.

Śmieciarki mają wyjechać na ulice już 5 lipca, ale problemem jest brak harmonogramu odbioru odpadów.

 - Będzie podpisana umowa na zlecenie tymczasowe. Remondis dał najkorzystniejszą ofertę, więc oni dostaną zamówienie - wyjaśnia w rozmowie z "GW" rzecznik urzędu miasta Włodzimierz Tutaj.

Powtórna procedura przetargowa zajmie ok. 4 miesięcy.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Remigiusz , 2017-07-06 14:34:23

    OJEJ Sita ma nowe logo i nie pomogło jej nawet i w tym oj oj co to będzie ?
  • nikt w Polsce tego nie ro, 2017-07-05 14:29:14

    Czy we francuskim sanktuarium w Lourdes byłaby taka sytuacja? Oczywiście, że nie bo tam usługi municypalne tak jak w normalnym świecie wykonywane są przez publiczne służby bez przetargów na wybór tego co chce kręcić lody na comiesięcznych opłatach obywateli-podatników... Dzięki temu sumy te wspieraj...ą lokalny rynek gospodarczy - i to jest zdrowa zasada naturalnego monopolu municypalnego... U nas są rzesze tych decydentów, którzy się upierają, że polskie złotówki mają zasilać na przykład niemiecki system finansowy... Brudne pieniądze są arcyplagą naszego życia publicznego... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/poprawka-senatu-w-sprawie-in-house-pokazuje-sile-brudnych-pieniedzy,81668.html  rozwiń