PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa stawia na tramwaje. Za unijną dotację

  • pt    24 października 2017 - 18:50
Częstochowa stawia na tramwaje. Za unijną dotację
W minionym okresie programowania RPO WŚL 2001-2013 Częstochowa zrealizowała dwa podobne projekty w tym obszarze (fot.slaskie.pl)

Województwo Śląskie i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie podpisały umowę na dofinansowanie z pieniędzy unijnych przebudowy linii tramwajowych oraz zakupu taboru.
• Miasto zamierza przebudować infrastrukturę tramwajową, wymienione zostanie ok. 14 km torowiska wraz z trakcją i przewodami zasilającymi.

• Inwestycja obejmuje też zakup 10 nowych tramwajów.

• Łączna wartość projektu wynosi ok. 208 milionów złotych.

Na dofinansowanie inwestycji miasto pozyskało ok. 144 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 z pieniędzy przeznaczonych na niskoemisyjny transport miejski.

Dzięki realizacji inwestycji, która powinna zakończyć się pod koniec września w 2019 roku ma zostać zwiększona atrakcyjność transportu publicznego w mieście. Skróceniu ulegnie czasu przejazdu. Platformy przystankowe zostaną dostosowane do niskopodłogowego taboru, którego zakup obejmuje ten projekt unijny.

Będzie to udogodnienie dla niepełnosprawnych, seniorów oraz opiekunów z dziećmi. Dodatkowa korzyścią inwestycji będzie wpływ na zmniejszenie emisji CO2 w mieście.

- Częstochowa będzie realizować inwestycję, która można zaliczyć do kluczowych w dziedzinie transportu publicznego w województwie śląskim. W tym kierunku musimy podążać. Dzięki temu pokazujemy, jak projekty powinny służyć ludziom. Pasażerowie będą mogli szybciej dotrzeć do pracy, szkół i na spotkania - powiedział podczas podpisania umowy marszałek województwa Wojciech Saługa.

W uroczystości podpisania umowy uczestniczył także prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

- Dzięki nowym tramwajom i modernizacji linii będzie bardziej ekologicznie, bezpieczniej i szybciej – zapowiedział.

- Nasze programy skierowane do mieszkańców – np. darmowych przejazdów dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, też mają przekonywać mieszkańców do komunikacji miejskiej. Jeżeli do tego dołożymy modernizację wielu dróg, budowę centrów przesiadkowych, również ze środków europejskich, a także fakt, że liczymy jeszcze na dofinansowanie unijne do kolejnych nowych autobusów, to będziemy mieli wkrótce nowoczesny i przyjazny transport miejski, konkurencyjny do jazdy po Częstochowie prywatnym samochodem - mówił Matyjaszczyk.

W minionym okresie programowania RPO WŚL 2001-2013 Częstochowa zrealizowała dwa podobne projekty w tym obszarze. Uruchomiła nową linie tramwajową nr 3. Miasto zakupiło także siedem nowych tramwajów typu Twist.

W obecnej perspektywie RPO 2014-2020 województwa śląskiego na projekty związane z niskoemisyjnym transportem miejskim zapisano łącznie ok. 1,7 mld zł.

Kolejna inwestycja w tramwaje

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.