PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa uchwaliła stawki za wywóz śmieci

  • PAP    7 marca 2013 - 07:26
Częstochowa uchwaliła stawki za wywóz śmieci

10,50 zł za odpady zbierane w sposób selektywny i 12,50 zł za niesegregowane, naliczane od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość – radni Częstochowy uchwalili w piątek stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
O decyzji radnych poinformował rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj. Głosowanie nad stawkami odbyło się w środę podczas sesji nadzwyczajnej Rady Miasta dotyczącej metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Czytaj też: Wysokość opłat za śmieci może się odbić włodarzom czkawką      

Stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które są zbierane i odbierane w sposób selektywny, została ustalona na 10,50 zł od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość; stawka za odpady niesegregowane wyniesie 12,50 zł (od mieszkańca).

„50-proc. zwolnieniu z tych opłat będzie podlegać trzecie i kolejne niepełnoletnie dziecko w rodzinie zamieszkującej lokal mieszkalny" - poinformował Włodzimierz Tutaj. 16 radnych głosowało „za", 8 było „przeciw", nikt nie wstrzymał się od głosu.

Częstochowa była jednym z nielicznych miast, które najdłużej zastanawiały się nad metodami naliczania opłat śmieciowych.

Propozycji było kilka. Rekomendowano m.in. trzy alternatywne: metodę związaną wyłącznie z ilością zużytej wody w danej nieruchomości; metodę mieszaną, związaną z ilością zużytej wody, uwzględniającą jednak zróżnicowanie stawki w zależności od liczby mieszkańców danej nieruchomości; od gospodarstwa domowego - tu stawka byłaby różnicowana w zależności od liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo.

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma ruszyć od lipca 2013 roku. Do tego czasu władze lokalne mają wprowadzić nowe rozwiązania - m.in. rozstrzygnąć przetargi na firmy, które będą odbierać śmieci od mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.