PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa: Za spłatę długu mieszkaniowego umorzą odsetki

  • PAP/MN    11 września 2017 - 17:40
Częstochowa: Za spłatę długu mieszkaniowego umorzą odsetki
Jeśli dłużnik spełni warunki do udziału w programie, a potem spłaci zaległości czynszowe, to zyskuje szansę na całkowite umorzenie odsetek. (fot. PTWP)

Zadłużeni mieszkańcy lokali komunalnych w Częstochowie mogą liczyć na umorzenie odsetek od długu, jeśli go spłacą – to założenie nowej oferty dla lokatorów borykających się z takim problemem.
• W mieście działa także program "Praca za czynsz", do którego do tej pory zakwalifikowało się 73 mieszkańców miasta.

• Od roku w Częstochowie działa elektroniczna "Wyszukiwarka zamiany mieszkań".

• Zadłużenie lokatorów miejskich zasobów mieszkaniowych w Częstochowie to ok. 10 mln zł.

Jak podkreślano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Częstochowie, program to wyjście naprzeciw potrzebom osób, które borykają się z trudnościami materialnymi i zaległościami czynszowymi. Ma on przede wszystkim ułatwić spłatę zadłużenia z tytułu czynszu i opłat, a także zapobiegać zjawiskom bezdomności i wykluczenia społecznego osób zagrożonych utratą mieszkania.

"Utrata dachu nad głową to dramat, stąd nasza oferta pomyślana również pod kątem osób, których zadłużenie nie jest bardzo wysokie. Warto działać wcześniej" - powiedział prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM) TBS Paweł Konieczny.

Jeśli dłużnik spełni warunki do udziału w programie, a potem spłaci zaległości czynszowe, to zyskuje szansę na całkowite umorzenie odsetek. Jeśli spłaci dług częściowo, odsetki będą umarzane w proporcjonalnej wysokości. Skorzystanie z programu może też skutkować zawieszeniem prowadzonych wobec dłużnika procedur windykacyjnych.

Czytaj też: Mieszkanie będzie musiało mieć określoną wielkość

To kolejny pomysł Urzędu Miasta oraz Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie na wsparcie lokatorów zasobów komunalnych w spłacie zadłużenia. Od 2014 r. w mieście działa program "Praca za czynsz", do którego do tej pory zakwalifikowało się 73 mieszkańców miasta. Wykonując różne prace w latach 2014-2017 w sumie spłacili ponad 0,5 mln zł zaległości czynszowych. Od 1 stycznia 2017 roku stawka godzinowa w programie "Praca za czynsz" wzrosła do 13 zł.

ZGM TBS cyklicznie przeprowadza także "Akcję udostępniania ofert pracy" najemcom lokali komunalnych i członkom ich rodzin oraz wszystkim osobom szukającym pracy. Tylko w pierwszej edycji tej akcji wzięło udział blisko 1700 lokatorów, którzy skorzystali z ponad 300 ofert udostępnionych przez Powiatowy Urząd Pracy w siedmiu punktach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Od roku w Częstochowie działa elektroniczna "Wyszukiwarka zamiany mieszkań", która umożliwia dobrowolną zamianę lokali mieszkalnych osobom w trudnej sytuacji życiowej. Do września 2017 r. w systemie zarejestrowano 205 ofert. Tylko w ubiegłym roku dokonano 20 zamian na łączną kwotę 283 700 zł, w tym roku możliwych było 13 zamian, z których odzyskano 263 600 zł. Tylko przez ostatni rok stronę wyszukiwarki odwiedziło 133 279 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.