PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa zaoszczędzi ok. 4,1 mln zł

  • PAP    19 listopada 2012 - 13:35
Częstochowa zaoszczędzi ok. 4,1 mln zł

Ponad 4,1 mln zł zaoszczędzi w przyszłym roku Częstochowa na opłatach za energię dzięki przetargowi na sprzedawcę prądu dla miejskich jednostek.
Miasto, które takie przetargi organizuje już od czterech lat, dotąd oszczędziło w ten sposób ok. 6,6 mln zł.

Przetarg, o którego rozstrzygnięciu poinformował w poniedziałek Urząd Miasta Częstochowy, dotyczył zakupu prądu dla czterech wydziałów urzędu, 130 jednostek organizacyjnych i gminnych spółek, oczyszczalni ścieków, Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu, a także na potrzeby eksploatacji budynków, lokali, obiektów użytkowych, oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej.

Czytaj też: Nawet 20 proc. mogą oszczędzić śląskie samorządy na zakupie prądu

Zamówienie dotyczy łącznie 964 punktów odbioru energii. W sumie chodzi o ok. 42,9 gigawatogodzin prądu. Do przetargu stanęły trzy spółki: Energa-Obrót, PGE Obrót oraz Tauron Sprzedaż, który - dzięki podobnemu przetargowi przed rokiem - był dotychczasowym sprzedawcą.

Także w tym roku ofertę Taurona, wartości ponad 12,2 mln zł, uznano za najkorzystniejszą. Zaproponowana przez Tauron kwota jest o 4,1 mln zł brutto mniejsza wobec rozliczenia według aktualnych cen jednostkowych energii, stosowanych przez lokalnego sprzedawcę.

Częstochowa była jednym z pierwszych miast w Polsce, które skorzystały z możliwości zmiany sprzedawcy prądu - pierwszy przetarg w tej sprawie ogłoszono w końcu 2008 r. Od 2009 r. miastu sprzedawały prąd firmy: PKP Energetyka, Enion Energia, Vattenfall i Tauron Sprzedaż.

Wyłanianie sprzedawców prądu w przetargach, obejmujących dużą liczbę miejskich jednostek, staje się wśród samorządów coraz powszechniejsze. W tym roku pierwszy grupowy przetarg na zakup energii rozstrzygnął - skupiający 14 miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego - Górnośląski Związek Metropolitalny.

Także w tym przypadku na sprzedawcę wybrano grupę Tauron. Oszczędności związane z tym przetargiem oceniono na blisko 8 mln zł. Prąd będzie dostarczany do 20 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 41 związanych z nimi spółek i instytucji. Przetarg należał do największych tego typu w Polsce.

Dotyczył zakupu 191 gigawatogodzin energii od listopada tego roku do końca 2013 r. W woj. śląskim prekursorem wyłaniania dostawców energii we wspólnych dla wielu miejskich placówek przetargach była właśnie Częstochowa. Przed ponad rokiem także Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wyłonił wspólnego dostawcę prądu dla podległych mu szkół i instytucji edukacyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.