PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy będzie lawina podwyżek cen wody?

  • GK    24 października 2011 - 09:50
Czy będzie lawina podwyżek cen wody?

Gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne są w kropce. Czas nagli, a środków na konieczne modernizacje brakuje.
Wkrótce 4-osobowa rodzina może płacić za wodę nie 150 zł, a 600 zł miesięcznie. Będzie tak jeśli do 2015 r. Polska nie zdąży zmodernizować instalacji wodno-kanalizacyjnych i spełnić europejskich norm czystości wód, do czego zobowiązała się w traktacie akcesyjnym. Wtedy Unia Europejska nałoży na nas ogromne kary.

Unowocześnienie oczyszczalni ścieków i systemów kanalizacyjnych wymaga wielomilionowych nakładów, tymczasem pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, zostały już rozdysponowane. Gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne są w kropce. Czas nagli, a środków na konieczne modernizacje brakuje.

Czy Polakom rzeczywiście grożą podwyżki cen wody o 400 procent? Na jakim etapie jest wdrażanie najważniejszej z dyrektyw unijnych – Ramowej Dyrektywy Wodnej i dyrektywy ściekowej? Dlaczego wciąż nie ma strategii dla gospodarki odpadowej? Co zrobimy z osadami ściekowymi, skoro ich składowanie nie będzie możliwe już od 2013 roku?

Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć podczas V Kongresu Wodociągowców Polskich minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, prezes IGWP Tadeusz Rzepecki, przedstawiciele przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, samorządowcy i eksperci.

Kongres odbdzie  się w Hotelu „Sobieski” w Warszawie (ul. Plac Artura Zawiszy 1).

Pierwszy panel dyskusyjny będzie dotyczył unijnych norm i wynikających z nich polskich zobowiązań, drugi z kolei odkryje możliwe dla branży rozwiązania.
Patronem honorowym V Kongresu Wodociągowców Polskich jest prezydent RP Bronisław Komorowski.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • łodzianin, 2011-10-24 19:27:50

    Jesli w Łodzi były wiceprezydent miasta - Włodzimierz Tomaszewski-dziś z nadania PO prezes miejskiej spółki wodociągowej wydaje publiczne środki m.in. na właz z wizerunkiem jakiejś świętej Faustyny i modli się do niego, to sorry, ale pomyleńcom łodzianie nie będą płacić.
  • gklewski, 2011-10-24 13:44:40

    Nawet o tym nie myślcie, ludzie i tak już ledwo żyją, a 400% przeleje się jak przez "wały: i nawet nie będziecie wiedzieli kiedy powstaną barykady we miastach!!! Nie skończy się na zwykłych protestach, tu kipi na dole...zajdźcie i popatrzcie, bo można się obudzić z ręką w ....