PARTNER PORTALU
 • BGK

Czy drewniane moduły podbiją Gdańsk?

 • JL    18 listopada 2015 - 09:39
Czy drewniane moduły podbiją Gdańsk?

Budowa żłobka przy Rogalińskiej. Fot. WWW.Gdansk.pl/Jerzy Pinkas

Gdańsk rozważa budowanie miejskich budynków – żłóbków, szkół, czy mieszkań komunalnych – z drewna. Takie obiekty mają być tańsze, ekologiczne, energooszczędne i łatwe w budowie.
Niemiecka firma Steico spod Monachium ma w Polsce dwie fabryki: jedna z nich jest w Czarnej Wodzie na Kociewiu. Produkują tam komponenty z drewna – płyty i belki – aby po ich odpowiednim połączeniu składać ściany, stropy, podłogi, sufity.

Z takich gotowych drewnianych modułów – niby z klocków Lego – stawia się całe budynki: żłobki, przedszkola, szkoły, domki jednorodzinne, siedziby firm czy baraki wielorodzinne. Dotąd właściwie cała produkcja z Czarnej Wody oraz drugiej fabryki w Czarnkowie pod Piłą szła do Niemiec.

– Codziennie wysyłamy 140-150 tirów z naszymi produktami do Niemiec, bo tam budowanie z drewna jest coraz popularniejsze – mówi Krzysztof Palmer z firmy Seico. – Na niemieckim rynku drewno to już 16 procent rynku budowlanego. W Polsce może dwa procent. A ja bym chciał, żeby polskie drewno zostawało w Polsce.

Dla dzieci, dla uchodźców

Palmer gościł 16 listopada u prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Lobbował i przekonywał do swojej metody prezydenta oraz prezesów miejskich spółek odpowiedzialnych za budowanie domów komunalnych dla uboższych mieszkańców oraz przedszkoli i żłobków. Obecni byli przedstawiciele Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Motława” i Gdańskiej Infrastruktury Społecznej. Adamowicz chciałby, aby Gdańsk uważniej przyjrzał się tej innowacyjnej technologii.

Czytaj też: Uchodźcy: Gdańsk da im mieszkania komunalne

– Chcemy być liderem innowacyjności, a takie metody budowy to też część postępu technologicznego – podkreśla Paweł Adamowicz. – Dobrze by było, żeby za mojej prezydentury choć jeden taki dom powstał.

Prezydent dodaje, że taka technologia może pomóc rozwiązać niektóre problemy społeczne.

– Dla ludzi eksmitowanych takie tanie w eksploatacji mieszkania, bez szaleństw i wielkich wygód, mogłyby być rozwiązaniem palącego problemu.

To oczywiście nie jedyne zastosowanie takich budynków. W Czarnej Wodzie zbudowano już szkołę w tej technologii. W Gdańsku przy ulicy Rogalińskiej powstaje pierwszy żłobek z gotowych drewnianych belek z fabryki Steico. Są one łączone w ściany i stropy w nowo otwartej nowoczesnej fabryce Ecologicq, która należy do spółki EkoInbud.

Prezes EkoInbud Tomasz Balcerowski zaprosił miejskich urzędników na budowę, by pokazać, na czym polega składanie elementów z drewna w budynki. Okazuje się, że ściany takiego trzymodułowego żłobka można postawić w kilka tygodni, a całość budowy, wraz z wyposażeniem, może trwać dwa, trzy miesiące. Gdański żłobek ma być gotowy do grudnia.

– Domy z drewna to oszczędność czasu i mniejsze koszty eksploatacji później – zapewnia Balcerowski. – Poza tym to nie jakieś cienkie patyczki, ale solidna bawarska konstrukcja. Ostatni żłobek wykonany w Gdańsku z płyty obornickiej to tylko źródło kłopotów, bo budynek nie oddychał, a dzieci były zapocone i miały pryszcze. A domy z naszego drewna są ekologiczne i oddychają.KOMENTARZE (3)

 • ... szkoda słów..., 2015-11-23 17:00:01

  Do A.Koza z FIO: a ile oni oferują pod stołem? Na pewno mniej niż ci ze strefy Euro....
 • Tomek 49, 2015-11-23 14:21:12

  Czy ktos jest swiadomy , jak napisze dom oddychajacy ? Takiego pojecia nie ma !!!
 • A.Koza z FIO, 2015-11-19 04:15:55

  Cudze chwalicie, swego nie znacie. Jest szereg polskich firm budujących w takich technologiach. Jedna z nich wygrała konkurs Komisji Europejskiej "World you like".