PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy gminy czeka rewolucja w oświetlaniu dróg?

  • AW/mat.pras.    3 listopada 2011 - 11:43
Czy gminy czeka rewolucja w oświetlaniu dróg?

Węzeł Kowale w gminie Kolbudy co wieczór rozjaśnienia inteligentny system oświetlenia. Zastosowano tam innowacyjne rozwiązanie technologiczne, wychodzące naprzeciw samorządom poszukującym oszczędności.
Być może gmina Kolbudy zapoczątkowała oświetleniową rewolucję w kraju. Wszystko za sprawą decyzji o zainstalowaniu pierwszego w Polsce wysoce zaawansowanego technologicznie systemu inteligentnego oświetlenia „Siled” na węźle Kowale.

Systemy inteligentnego oświetlenia wypróbowywane są w Polsce od kilku lat, jednakże po raz pierwszy uruchomiono tak dużą i wielofunkcyjną instalację. Partnerami inwestycji są gdańska firma Techno-Service SA, Urząd Gminy Kolbudy oraz gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Spółka „Siled” należąca do Grupy Techno-Service SA opracowała technologię, która może wyprzeć lampy sodowe.

Czytaj też: Hybrydowe latarnie oświetlają gminę

– Cała branża przekierowuje się na lampy LED-owe, choć bardzo powoli. Postanowiliśmy, że będziemy dyktować tempo tego postępu. Wyniki naszych działań dadzą samorządom na każdym szczeblu argumenty ekonomiczne nad którymi nie sposób się nie pochylić – przekonuje Jan Mioduski, prezes Grupy Techno-Service S.A.

Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo. Badania branżowe wykazują, iż biała barwa światła lamp, zbliżona do światła dziennego o wiele bardziej sprzyja wieczornym i nocnym użytkownikom dróg, aniżeli wszechobecna barwa żółta, która utrudnia m.in. rozróżnianie kolorów oraz wzmaga wrażenie szarości.

W przypadku nowego oświetlenia węzła Kowale, zainstalowane tam nowoczesne rozwiązania (o łącznej mocy 10,58 kW w miejsce dotychczas zainstalowanej mocy 22,50 kW), pozwolą na kilkudziesięcioprocentową redukcję zużycia energii elektrycznej.

- Pilotażowa instalacja inteligentnego, energooszczędnego, ulicznego oświetlenia „Siled” idealnie wpisuje się w naszą strategię. Ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla i innych substancji powstających podczas produkcji energii, co przekładać się będzie na poprawę jakości powietrza – czytamy w komunikacie gdańskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zadeklarował gotowość dofinansowania przedsięwzięcia.

Prognozy zakładają redukcję emisji dwutlenku aż o 70 ton rocznie (ze 133 do 63,5 ton). Z kolei samorząd podkreśla, iż inwestycja z czasem sama się „spłaci” a w kolejnych latach odciąży gminna kasę. - Koronnym argumentem, który przesądził o decyzji dotyczącej montażu tego systemu oświetlenia były spodziewane oszczędności – mówi Leszek Grombala, wójt gminy Kolbudy.

Instalacja inteligentnego oświetlenia LED-owego na węźle Kowale jest sfinalizowaniem kosztownych i czasochłonnych prac projektowych i badawczych prowadzonych przez spółkę „Siled”. Tak zaawansowany technologicznie, innowacyjny projekt skończył się sukcesem również dzięki wydatnemu wsparciu naukowców z Politechniki Gdańskiej.

System jako całość, a także każda lampa osobno jest sterowana bezprzewodowo. Dzięki swoim czujnikom może dostosować się do zmieniającego się w ciągu dnia poziomu oświetlenia, także uwzględniając warunki pogodowe. System w przyszłości może też m.in. monitorować ruch pojazdów i dostosowywać się do jego natężenia a także monitorować stany awaryjne (reagować na wypadek czy światła awaryjne pojazdów).

Inwestycja na Pomorzu jest już znana tamtejszym włodarzom i radnym. - Faktycznie, temat ten pojawia się w rozmowach z innymi samorządowcami. Najczęściej jestem pytany o spodziewane oszczędności – potwierdza Wójt Kolbudy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Maciej, 2011-11-04 13:02:29

    Bardzo dobry kierunek, z tego co mogę polecić na własnym przykładzie to handlowy@ledpower.pl - fachowo i solidnie
  • kibic, 2011-11-03 18:32:43

    Co to będzie? Co to będzie? Czy jutro będzie jasno?