PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy gminy zapanują nad śmieciami?

  • wnp.pl (PB)    13 lipca 2011 - 10:31
Czy gminy zapanują nad śmieciami?

Zdaniem pracodawców RP, przy opracowywaniu ustawy śmieciowej złamano zasady dialogu społecznego. - Została uchwalona z pogwałceniem wszelkich reguł prawa - mówi Ada Kostrz-Kostecka, wiceprezydent Pracodawców RP.
1 lipca Sejm rozpatrując poprawki Senatu przegłosował kształt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Jak wskazują Pracodawcy RP, proponowane w projekcie rozwiązania nie sprawdzą się, co przy jednoczesnej likwidacji aktualnie obowiązującego w tej dziedzinie gospodarki sytemu doprowadzi do bardzo poważnych następstw, a nawet do zagrożenia sanitarnego.

„Ze względów organizacyjnych, finansowych i logistycznych gminy oraz ich związki nie są w stanie przeprowadzić tak wielkich zmian. Doskonałym przykładem jest zasypany przez śmieci Neapol, w którym „władzę” nad odpadami ma samorząd” - tłumaczą Pracodawcy RP.

Według opinii Pracodawców RP, ustawa opiera się na bezkrytycznym podejściu do „władztwa” samorządu nad odpadami komunalnymi w krajach tzw. starej UE bez uwzględnienia, iż w tych regionach Europy przedsiębiorstwa komunalne nigdy nie były prywatyzowane i „od zawsze” obowiązywał tam taki model gospodarki odpadami komunalnymi. Tymczasem, jak podkreślają Pracodawcy RP, w Polsce w okresie ostatnich 21 lat doszło do masowej prywatyzacji gminnych przedsiębiorstw komunalnych zajmujących się odpadami, zaś środki z tych prywatyzacji wpłynęły do budżetów lokalnych samorządów. Aktualnie blisko 60 proc. tego rynku jest w rękach prywatnych. Przyjęty projekt zakłada w istocie wywłaszczenie prywatnych przedsiębiorców i nacjonalizację tego sektora gospodarki. Jak zapowiadają Pracodawcy RP, skutkiem wprowadzenia ustawy będzie monopol na rynku odbioru i przetwarzania odpadów.

Przygotowany wcześniej przez resort środowiska projekt został przekazany do Sejmu jeszcze przed oficjalnym zakończeniem konsultacji jego zapisów z partnerami społecznymi. Mimo wniosku partnerów społecznych, nie było oficjalnej opinii na temat zgodności ustawy z Konstytucją RP. Tymczasem ustawa ta w ewidentny sposób narusza ustawę zasadniczą, a w szczególności zasady proporcjonalności, sprawiedliwości społecznej, praworządności i ochrony pracy.

- Wprowadzając tak rewolucyjne zasady, wbrew przepisom, nie wypowiedziała się Rada Legislacyjna przy prezesie Rady Ministrów. Rada zawsze zajmuje głos wtedy, gdy wprowadza się istotne zmiany społeczno-gospodarcze w kraju. Ponadto na żadnym etapie prac parlamentarnych nie było w tej sprawie opinii konstytucyjnych. Konstytucyjność ustawy nie była w ogóle badana - wyjaśniał Marian Mazurek z Kancelarii M. Mazurek i Partnerzy.

Czytaj też: Kraszewski: ustawa śmieciowa korzystna dla mieszkańców

Kontrowersje w ustawie budzą również metody obliczania podatku śmieciowego.

- W ustawie są cztery metody obliczania podatku śmieciowego. Pierwsza metoda to tzw. pogłówne na mieszkańca, a w roku 2013, od kiedy reforma ma obowiązywać, znosi się powszechny obowiązek meldunkowy. Kto policzy ile osób faktycznie w danym miejscu mieszka? Druga metoda dotyczy obliczania składki według ilości zużytej wody, a przecież ten kto zużywa więcej wody nie musi produkować więcej śmieci. Trzecia metoda to podatek liczony na gospodarstwo domowe, jednak ustawa nie definiuje czym jest gospodarstwo domowe. Czy rodzina 10-osobowa trzy pokoleniowa to jedno gospodarstwo czy trzy? Ostatnia metoda dotyczy powierzchni lokalu, ale ustawa nie mówi o tym czy jest to powierzchnia mieszkalna, użytkowa czy całkowita - tłumaczył dalej Marian Mazurek z Kancelarii M. Mazurek i Partnerzy.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Koordynator OIUGZ, 2011-07-21 16:05:57

    Pewnie bedzie duzy klopot bo zacznie sie gaszenie pozarow w strachu przed karami i dziwne , nieskoordynowane ruchy wszystkich samorzadowcow bo temat nie jest do konca zapiety - sa rzucone hasla, i nic poza tym !!!! Powstanie w kazdej gminie spalarnia, jakas rozbieralnia i tyle..... jak sie ni...e stworzy autentycznego KRAJOWEGO NADZORU nad Gospodarka Odpadami to tak bedzie !!!! bo polak potrafi !!!!  rozwiń