PARTNER PORTALU
 • BGK

Czy ktoś kontroluje zdezelowane wiatraki?

 • GK    12 sierpnia 2013 - 13:31
Czy ktoś kontroluje zdezelowane wiatraki?

Nadzór budowlany sprawdza tylko fundamenty, maszty i słupy wiatraków. Wirniki z łopatkami, generatory, czy transformatory nie są częściami budowlanymi, więc ich kontrola nie należy do jego kompetencji.
Prawo budowlane za budowlę nie uznaje całej elektrowni wiatrowej, a jedynie jej części budowlane, takie jak fundamenty, maszty, słupy jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

- Części elektrowni wiatrowej, takie jak wirniki z łopatkami, generator czy transformator nie stanowią części budowlanych elektrowni wiatrowych, a nadzór nad tymi urządzeniami, na przykład ich bezpiecznym działaniem, nie należy do kompetencji organów nadzoru budowlanego - tłumaczy wiceminister transportu budownictwa i gospodarki morskiej Janusz Żbik.

O wyjaśnienia te poprosiła posłanka Anna Elżbieta Sobecka (PiS) w imieniu mieszkańców Osiecznicy koło Krosna Odrzańskiego, którzy wcześniej protestowali przeciwko budowie na terenie swojej miejscowości wiatraka, a teraz boją się o swoje bezpieczeństwo.

W maju oderwało się od niego ważące około tony 12,5-metrowe śmigło. Przeleciało w powietrzu około 50 metrów i spadło na pole. Elektrownia stoi w odległości ponad 200 m od zabudowań

- Mieszkańcy mówią, że niedaleko wiatraka często przechodzą wycieczki szkolne i bawią się dzieci, gdyż nie jest on ogrodzony. Właściciel obiektu twierdzi, że niedawno przeszedł on remont i był sprawny. Chociaż przyznał, że jest już zdezelowany, ponieważ najpierw 20 lat pracował za granicą, a potem, po jego zakupie, 7 lat w Polsce - tłumaczy posłanka Anna Elżbieta Sobecka.

Sprawę odłamania śmigła od elektrowni wiatrowej w miejscowości Osiecznica badał powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Krośnie Odrzańskim. Organ ten 20 maja 2013 r. otrzymał zawiadomienie o zdarzeniu od sołtysa wsi Osiecznica.

- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krośnie Odrzańskim stwierdził, że zdarzenie nie posiadało ustawowych znamion katastrofy budowlanej, bo zniszczeniu lub uszkodzeniu nie uległy elementy budowlane wiatraka, a jedynie element urządzenia zamontowanego na obiekcie budowlanym, czyli wieży - wyjaśnia wiceminister Janusz Żbik.

Dodatkowo w siedzibie inspektoratu wyjaśnienia złożył właściciel elektrowni wiatrowej. Poinformował, że silny wiatr spowodował automatyczne wyłączenie wiatraka. Do dziś elektrownia wiatrowa jest nieczynna.

Powiatowy inspektor przeprowadził także kontrolę stanu technicznego obiektu. W jej trakcie ustalono, że jest właściwie zabezpieczony i nie stwierdzono uszkodzenia jego elementów konstrukcyjnych.

Inspektor stwierdził, że stan techniczny wieży jest dobry i nie zagraża bezpieczeństwu ludzi i mienia, a właściciel prowadził książkę obiektu i dokonywał przeglądów okresowych.

- Przedmiotem podjętych przez organ czynności nie mogły być urządzenia techniczne elektrowni wiatrowych (śmigło), a jedynie jej części budowlane (wieża). Z wyjaśnień lubuskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, sprawującego bezpośredni nadzór nad inspektoratem w Krośnie Odrzańskim wynika, że działania organu powiatowego były właściwe i zgodne z kompetencjami określonymi przepisami ustawy Prawo budowlane - tłumaczy wiceminister Janusz Żbik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Obywatel M., 2013-08-13 17:19:29

  U mnie wiatrakiem(pięknym)nie opiekuje się nikt ! Dawniej było inaczej ale to już minęło,czyż nie?
 • krzyciel, 2013-08-13 15:31:38

  A czy nie kontrolowaniem tego właśnie typu urządzeń powinien się zajmować Urząd Dozoru Technicznego? Tylko zapewne ktoś "zapomniał" dopisać te obowiązki do zakresu działalności UDT.
 • Feliks, 2013-08-13 12:14:13

  Jedynie prawdziwie długowieczny wiatrak , mający trwałość co najmniej taka jak Piramidy w Egipcie to wiatrak taki ...Jego częśc wykonawcza działajaca na podciścnienie może znajdowac sie pod ziemią i wtedy jest nawet niezauważalna . może to być klasyczna turbina wiatrowa , lub inna sorawniejsza, n...o na przykład typu pompa łopatkowa ...Działajacy prototyp sfilmowano.. pPZWUQlhvDA&feature  rozwiń