PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy obok doliny Rospudy stanie farma wiatrowa?

  • PAP    10 lutego 2014 - 13:12
Czy obok doliny Rospudy stanie farma wiatrowa?

- Radni gminy Filipów (Podlaskie) zdecydują, czy obok doliny Rospudy zostanie zbudowana farma wiatrowa. 8 turbin ma powstać we wsi Mieruniszki w pobliżu terenów, gdzie bytują rzadkie gatunki ptaków chronionych.
Część mieszkańców gminy jest przeciwna postawieniu turbin w Mieruniszkach, które leżą w pobliżu terenów chronionych oraz ok. 2 km od doliny Rospudy. Jak poinformował Zenon Wasilewski ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Filipów, w pobliżu Mieruniszek są gniazda orlika krzykliwego, bociana czarnego oraz bielika.

Czytaj też:  Słońce lepsze od wiatraków?

"To jest także miejsce, które stanowi korytarz przelotu wielu innych ptaków" - dodał Wasilewski, który uważa, że Suwalszczyzna i Mazury to niedobre miejsce, by stawiać wiatraki psujące krajobraz.

Wójt gminy Filipów Sylwester Koncewicz powiedział, że gmina przygotowała studium zagospodarowania przestrzennego, w którym zaplanowana jest możliwość inwestowania w energię wiatrową. W środę radni mają głosować nad projektem uchwały w tej sprawie.

"Radni zdecydują, czy wiatraki powinny tam stanąć, czy nie. Trzeba przy tym uszanować stanowisko mieszkańców, których część jest przeciwna tej inwestycji" - powiedział Koncewicz.

Wójt poinformował, że niedawno radni podjęli uchwałę intencyjną dotyczącą odległości wiatraków od budynków mieszkalnych. Radni chcą, by nie można było lokalizować turbin bliżej niż 2 km od zabudowań.

Na Suwalszczyźnie stoi ponad 100 wiatraków. Firmy energetyczne planują postawić ich jeszcze kilkaset. W gminie Filipów stoją na razie 3 turbiny.

Mieszkańcy Północno-Wschodniej Polski od ponad roku organizują się przeciwko kolejnym inwestycjom. W większości gmin tej części Polski mieszkańcy są raczej przeciwni stawianiu wiatraków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • diament, 2014-02-10 15:06:23

    Dzisiaj odbyło się posiedzenie komisji wspólnych gminy Filipów na których projektantka ta sama co dla Krasnopola przekonywała radnych że studium to nieważny etap planowania i nie musi zbierać żadnych informacji ani niczego uzasadniać. Mają być wiatraki i już. Wszystkie uwagi stowarzyszeń zostały prz...ez wójta odrzucone - "czysta energia" "zobowiązania unijne", "ptaki liczone jak już spadną po kolizji ze śmigłem" i odległość 400-500 metrów od zabudowy to podsumowanie tej machinacji. Mam nadzieję, że mieszkańcy nie dadzą się ogłupić. Jeśli ktoś zna kogoś w Mieruniszkach lub Garbasie to przekażcie im sytuację w jakiej wójt chce ich postawić!  rozwiń