PARTNER PORTALU
 • BGK

Czy PiS będzie grzebał w śmieciach?

 • Parlamentarny.pl    4 listopada 2015 - 12:12
Czy PiS będzie grzebał w śmieciach?

PiS może zreformować gospodarkę odpadami. fot.flickr.com, licencja: Attribution 2.0 Generic

Powstające spalarnie śmieci, gminne przetargi na wywóz odpadów i budowanie świadomości ekologicznej Polaków - to tematy o które zapytaliśmy polityka PiS. Jakie plany ma on i jego formacja na nadchodzącą kadencję? Czy będzie reforma tzw. reformy śmieciowej z lipca 2013 r.?
Wygrana PiS pozwoli partii na wiele reform. O możliwych zmianach w gospodarce odpadami rozmawialiśmy z Dariuszem Piontkowskim, ponownie wybranym posłem PiS z Białegostoku, członkiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w poprzedniej kadencji sejmu.

Spalarnia nie jest lekiem na całe zło

Jednym z kluczowych programów modernizacji polskiej gospodarki odpadami są inwestycje w spalarnie śmieci. W listopadzie ma zostać oddany do użytku obiekt Krakowskiego Holdingu Komunalnego, zdolny spalać 220 tys. ton śmieci rocznie.

- Wszelkie prace związane z obiektem zostaną ukończone w 2015 r. – obiecała Monika Kupnicka, rzecznik Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Podobną inwestycję przetestowano już w Bydgoszczy, ma zostać oddana do użytku w grudniu. Spalarnie powstają także m.in. w Szczecinie i Poznaniu.

Poseł Piontkowski, zapytany o to czy takich inwestycji powinno być więcej, jest sceptyczny. Zauważył, że spaleniu poddawane powinny być tyko odpady niebiodegradowalne, stanowiące niewielki odsetek całości gromadzonych śmieci. Spalarnie w świetle tego faktu nie są optymalnym rozwiązaniem.

- Podam przykład spalarni w Białymstoku – mówił poseł o inwestycji w swoim okręgu wyborczym. – Jej moce są przeszacowane wobec potrzeb regionu. W mojej ocenie należy bardziej inwestować w materiały, które można później odzyskać, niż w infrastrukturę do spalania śmieci.

PiS nie ma co prawda w tej sprawie jednolitego stanowiska, ale poseł Piontkowski zaznaczał, że sam stawia sobie za jeden z priorytetów pracy parlamentarnej temat śmieci i ich zagospodarowania.

Cały artykuł czytaj na Parlamentarny.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (11)

 • niewierny, 2015-11-06 11:44:10

  Śmieciarz zawsze będzie grzebał w śmieciach.
 • Kreator, 2015-11-06 11:43:22

  Aż mnie zatkało. Poseł PiS a powiedział coś mądrego. jasne, że spalarnie to zużyta juz moralnie droga zagospodarowania odpadów komunalnych, ślepa uliczka, droga pod prąd nowej strategi Komisji Europejskiej. Tylko czy PiS nie pójdzie na układ z lobby spalarniano-MBP-ym? Pewnie tak, i znów wygrają ...zwolennicy spalania i jak najmniejszego odzysku surowców. Całą nadzieja w Unii, bo na polskich polityk bym nie liczył  rozwiń
 • Piotr, 2015-11-06 09:35:46

  yy, rossy, pomylily mi sie podpisy. Rzeczywisciewypowedz BEZROBOTNEGO: "Grzebanie PIS-owi najlepiej wychodzi w tyłkach babskich." jest nie na miejscu. Dorby jest komentarz Ekologa, ktory jest ponizej. Dlatego pomylily mi sie podpisy.