PARTNER PORTALU
 • BGK

Czy rzeczywiście stracimy 4 mld na gospodarkę odpadami?

 • Piotr Toborek    2 stycznia 2017 - 11:03
Czy rzeczywiście stracimy 4 mld na gospodarkę odpadami?
Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Rozmawiamy ze Sławomirem Mazurkiem, wiceministrem środowiska. Do końca roku Polska miała przyjąć szesnaście wojewódzkich planów gospodarki odpadami i tyle samo planów inwestycyjnych. To się nie udało, czy w takim razie stracimy miliard euro, które mieliśmy otrzymać z Unii na inwestycje?
Panie ministrze skończył się rok 2016 co z planami wojewódzkimi?

Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska: - Do tej chwili uzgodnionych i przyjętych przez sejmiki jest osiem planów, pozostałe są konsultowane. Zatwierdzone są wpgo dla województw: świętokrzyskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, podlaskiego i dolnośląskiego Nie było szans, żebyśmy wypełnili zobowiązanie, że 1 stycznia 2017 będziemy mieli szesnaście wpgo.

Ale to był warunek ex-ante postawiony przez Komisję Europejską.

- Tak, ale jak województwo śląskie przysłało nam plan zatwierdzony przez zarząd 22 grudnia to trudno, żebyśmy my zdążyli go zweryfikować, odesłać i żeby jeszcze przyjął to sejmik. A do tego wszystkie plany wpłynęły niemal równocześnie w listopadzie i grudniu.

Skoro jednak była tak konieczność może trzeba było przyśpieszyć te prace?

- My mamy na weryfikację planów miesiąc, rzuciliśmy do tego wszystkie siły, ale niektóre z wpgo mają po 500 stron. Ilu musielibyśmy mieć ludzi, żeby tą pracę wykonać w kilka dni?
Szczególnie, że nie było ani jednego planu, który zostałby przyjęty bez poprawek.

Samorządy narzekały, że późno został zatwierdzony plan krajowy, ale jak tu przyszedłem w grudniu (2015 r. - przyp. red.) to zastałem projekt kpgo, który nie przystawał do nowej rzeczywistości, a właśnie samorządy miały do niego wiele uwag.

Nie chcieliśmy popełnić takich błędów jak w poprzednich latach, że zbudowaliśmy dziesiątki instalacji MBP z którymi teraz jest problem. Chcemy, żeby plan krajowy i wojewódzkie spełniały w pełni założenie unijne.

Odsyłacie podobno projekty do poprawy po kilka razy?

- Oczywiście, że mieliśmy wielu wiele uwag, ale to były uwagi merytoryczne, nie chodziło o błędy gramatyczne czy literówki.

A w wielu tych planach mieliśmy do czynienia z działaniem „kopiuj – wklej” z poprzednich dokumentów, poza tym brakowało np. uzasadnienia dla konkretnych inwestycji. Wiele inwestycji było przeszacowanych. Województw łódzkie chciało np. zbudować spalarnie, które wykorzystałyby 90 procent odpadów, podczas gdy Krajowy plan gospodarki odpadami wyraźnie mówi o 30 procentach odpadów komunalnych, które mogą trafić do spalarni.

Takich problemów było więcej, rzeczywiście plany były odsyłane po kilka razy do poprawek, ale nasze zalecania nie były często brane pod uwagę.

Trzeba pamiętać, że na podstawie tych dokumentów będą zapadały decyzje dotyczące 4 mld złotych przeznaczonych na inwestycje w gospodarce odpadami. I to nie jest tak, że możemy tam wpisać cokolwiek, a Komisja Europejska to zatwierdzi bez uwag i da nam pieniądze.

Ale skoro nie zdążyliśmy zatwierdzić do końca roku szesnastu wpgo czy one nam nie przepadną?

- Aktualizacja wpgo i planów inwestycyjnych jest tylko jednym z kilku warunków ex-ante jakie nam postawiła Komisja Europejska. Jesteśmy cały czas w kontakcie, przedstawiamy sytuację, rozmawiamy o problemach i postępach. Wspólnie z Ministerstwem Rozwoju chcemy zrobić jak najwięcej, wszystkie ręce są rzucone na pokład.

Im więcej tych planów jest przyjętych tym lepsza nasza pozycja w rozmowach, ale tak naprawdę dopiero rok 2017 da odpowiedź co dalej i jak będziemy mogli wykorzystać te 4 mld złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (9)

 • Bruno, 2017-01-05 09:14:28

  Do Sprawozdawca przyszłości: gratuluję poczucia humoru... poczytaj KPGO + rozporządzenie ws. selektywnej zbiórki. Idzie ku lepszemu, zbyt wolno i za późno ale jednak. Właśnie to są te warunki kapito? Teraz tylko to egzekwować i uzupełnić kolejnymi rozwiązaniami (BDO). dzięki!
 • Sprawozdawca przyszłości, 2017-01-04 17:01:05

  Do Bruno: Jest rok 20.. - Obrady Komisji Europejskiej- Przewodniczący: Polska mimo tego, że w 2004 roku podpisała Traktat Europejski - do dzisiaj nie wdrożono rozwiązań zapewniających wymagany poziom odzysku materiałowego odpadów... W odpowiedzi przedstawiciel Polski Mr. Bruno zaczął wyjaśnienie: Wy...soka Komisjo - kolejne rządy zapewniały warunki i klimat, sfinansowały fabryki śmieci - ale gminy nie wdrażały rozwiązań... Więc wicie, rozumicie - to nie rządy i resort zawinił... Dalsze wyjaśnienia zagłuszył głośny rechot rozczochranych Członków Komisji...  rozwiń
 • Ciekawy, 2017-01-04 13:13:06

  zachęcam do zajrzenia na stronę MPO Warszawskiego - przetarg na odbiór 15 01 06... wpisane w SIWZ wymóg raptem 20%! Ja się pytam - do jakich instalacji trafią te odpady?! po co segregować skoro ze zmieszanych wymóg jest 10%? Dramat... Uwaga: minimalny gwarantowany przez Wykonawcę procent wysort...owanej frakcji odpadów: papieru, metali, tworzyw sztucznych, szkła, opakowań wielomateriałowych, liczonych w stosunku do łącznej ilości odpadów przekazanych do Zamawiającego do zagospodarowania w instalacji nie może być niższy niż 20 %.  rozwiń