PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy warto stosować LED?

  • wer    14 lipca 2011 - 12:39

Jak i gdzie najlepiej sprawdza się oświetlenie typu LED i co należy wiedzieć, by kupić dobrą ledówkę?
Odkąd nowoczesna technologia oświetleniowa LED (Light Emitting Diode) pojawiła się na rynku, konsumenci oraz inwestorzy zaczęli liczyć na ograniczenie zużycia energii na cele oświetleniowe. W ten sposób oszczędzać postanowili samorządowcy. Np. z Gorzowa Wielkopolskiego, którzy przy jednej z ulic miasta zamieścili 10 latarni ze źródłami światła typu LED. Czy w ślad za nimi pójdą inni? Na razie nie tego nie wiadomo ale wiemy na co należy zwrócić uwagę rozważając inwestycję w to źródło oświetlenia.

Czytaj też: Oszczędzą na oświetleniu w Gorzowie

LED nierówny LED-owi?

Jest to bardzo poważny problem dotykający zarówno konsumentów jak i producentów. Trzeba wiedzieć, że technologia oświetlenia LED, mimo, że są już dobre produkty, nadal znajduje się w fazie rozwoju - mówi Narcyza Barczak- Araszkiewicz ze Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-lighting. - Na tym etapie, wprowadzenie na rynek dobrego produktu wymaga kosztownych badań, testów laboratoryjnych, stosowania wysokiej jakości materiałów itp. - zapewnia.

- Wysoka cena dobrej jakości oświetlenia LED we wstępnej fazie rozwoju produktu jest czymś naturalnym i uzasadnionym. Niezwykle groźnym zjawiskiem jest natomiast rosnący zalew rynku produktami, w przypadku których wyznaczniki jakości i bezpieczeństwa produktu są deklarowane z pominięciem tych  kosztownych procedur – dodaje dyrektor Pol-lighting.

Efektem tego są produkty złej jakości, często nie spełniające warunków bezpieczeństwa, które oferowane są jako pełnowartościowy produkt oświetleniowy LED.   

Skąd złe LED-y?

Wprowadzenie produktu na rynki UE odbywa się na podstawie deklaracji producenta w zakresie parametrów jakościowych i funkcjonalnych wyrobu, które nie mogą być niższe niż  prawnie wymagane minimum. Nie wszyscy producenci uczciwie wypełniają  ten obowiązek i zdarza się, że deklarują poziom jakość, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wysoka cena sprzedaży produktu stanowi pokusę do takich zachowań. Stąd mamy na rynku całą masę wyrobów,importowanych z Azji i innych części świata, które udają dobrą jakość po tzw. atrakcyjnej cenie. Niestety,taki atrakcyjny towar może jedynie rozczarować.


Uczmy się wybierać właściwy LED

Konsumentom i użytkownikom instytucjonalnym trzeba pomagać  podejmować  racjonalne decyzje zakupu. Kupujący nie może kierować się wyłącznie ceną, powinien mieć wiedzę o efekcie użytkowym i koszcie eksploatacji produktu, a także kierować się wiarygodnością producenta. W zastosowaniach w pomieszczeniach należy też poprawnie dobrać parametry zamiennika LED i zwrócić uwagę, aby ledówka, będąca zwykle zamiennikiem żarówki, posiadła podobną do niej „jasność” tj. wartość emitowanego strumienia świetlnego wyrażoną w lumenach (lm). Kolejnymi parametrami, które powinny podlegać weryfikacji, są uzyskiwany odcień światła białego (temperatura barwowa zbliżona do 3000K) i jego jakość (wskaźnik oddawania barw Ra>80).


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Listonorka, 2011-07-14 17:11:38

    ależ oczywiście! ależ jak najbardziej!!!
  • ŻABKA, 2011-07-14 13:35:45

    Oczywiście stosować LED ale nie np podczas "rodzinnego śniadanka",tylko w ogródku np do podświetlania kwiatów!!!