PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy właściciele nieruchomości już teraz mają kupić nowe pojemniki do segregacji śmieci?

  • legniczanin.pl    25 marca 2013 - 16:58
Czy właściciele nieruchomości już teraz mają kupić nowe pojemniki do segregacji śmieci?

Odpowiedź na to bardzo często zadawane przez właścicieli domów jednorodzinnych w Legnicy pytanie brzmi: nie jest to konieczne. Warto bowiem poczekać do czasu rozstrzygnięcia przez gminę przetargu na wybór firmy, która będzie odbierała odpady komunalne od wszystkich właścicieli nieruchomości.
Mieszkańcy domków jednorodzinnych, jeżeli zdecydują się na segregację śmieci, będą musieli posiadać trzy rodzaje pojemników oznaczonych odpowiednimi kolorami.

Do pojemników w kolorze czarnym, metalowym (pojemnik cynkowy) lub ciemnozielonym wrzucimy odpady zmieszane, czyli niesegregowane. Kolor żółty przeznaczony jest na odpady surowce, a brązowy na biogdegradowalne, jeśli właściciel domu nie posiada własnego kompostownika. Uchwała legnickiej Rady Miejskiej przewiduje też możliwość stosowania worków na odpady surowcowe, czyli posegregowane.

Przepisy stanowią, że każdy właściciel ma obowiązek wyposażenia posesji w pojemniki na odpady. Może więc je kupić. Trzeba jednak pamiętać, że pojemniki muszą spełniać wymogi polskich norm i jednocześnie współpracować z urządzeniami odbierającymi odpady.

Ponadto ich kolorystka i pojemność musi być zgodna z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Legnica. Zdecydowanie warto zatem poczekać na rozstrzygnięcie przetargu, w którym zostanie wybrana firma odbierająca śmieci. Każda z firm, która do niego przystąpi, musi posiadać odpowiednią ilość pojemników, które odpłatnie udostępni właścicielom domków. Po skalkulowaniu cen może się okazać, że bardziej opłacalne jest skorzystanie z oferty, jaką przedstawi zwycięzca przetargu, niż zakup własnych pojemników.

Trzeba przy tym wyraźnie podkreślić, że opłaca się segregować odpady. W Legnicy za odbiór i zagospodarowanie śmieci segregowanych opłata wyniesie od 1 lipca 13,70 zł miesięcznie od osoby, natomiast za śmieci zmieszane (niesegregowane) - 17,80 zł miesięcznie od osoby, a więc o 30 proc. drożej. Zachętę dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych stanowi to, że odpady posegregowane i biodegradowalne po przekroczeniu limitu odbierane będą bez dodatkowych opłat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Skośnooki, 2013-03-26 16:35:27

    Ja mieć na zbyciu prosto z Szanghaju duże "kaliszki" i małe "arkitki"...