PARTNER PORTALU
  • BGK

Czysta Gmina 2015 - ruszył społeczny plebiscyt

  • aw    1 czerwca 2015 - 19:27

Fundacja Nasza Ziemia ogłosiła plebiscyt, by wyróżnić te gminy, które nie tylko dbają o utrzymanie czystości na swoim terenie, ale w czynny sposób reagują na potrzeby swoich mieszkańców.
Ogólnopolski plebiscyt "Czysta Gmina 2015" jest elementem tegorocznej 22. edycji sprzątania świata – Polska, odbywającej się pod hasłem „Wyprawa-PoPrawa", organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia.

Zadaniem plebiscytu jest sprawdzenie aktualnej sytuacji i wyróżnienie tych gmin, które nie tylko dbają o utrzymanie czystości na swoim terenie, ale w czynny sposób reagują na potrzeby swoich mieszkańców. Wyniki plebiscytu Fundacja Nasza Ziemia wykorzysta do nakreślenia obrazu czystości w polskich gminach i podsumowania podejścia do egzekwowania przez nie prawa.

Plebiscyt Czysta Gmina 2015 - kryteria

Gminy można wybierać biorąc pod uwagę kryteria, takie jak: ogólny ład i porządek, należyte informowanie społeczności lokalnych o zasadach działania systemu gospodarki odpadami oraz reakcja władz na zgłaszane przez mieszkańców nieprawidłowości w zakresie utrzymania czystości.

Zwycięzcy wybrani zostaną w trzech kategoriach:
- gmina miejska
- gmina miejsko-wiejska
- gmina wiejska.

Do 18 września każdy może oddać głos na wybraną gminę lub gminy za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej rEKOnesans oraz poprzez stronę internetową www.sprzatanieswiata-polska.pl (regulamin konkursu można znaleźć tu)

Dzięki aplikacji mobilnej rEKOnesans, można również przeprowadzać zwiady w terenie oraz zaznaczać uchybienia w swojej gminie takie, jak: brak koszy na odpady, dzikie wysypiska, śmieci na poboczach dróg, brak pojemników do segregacji.

– Po ostatnich zmianach ustawy śmieciowej gminy mają narzędzia pozwalające sprawniej organizować odbiór i utylizację odpadów komunalnych oraz dbać o czystość w gminach. Chcąc ułatwić mieszkańcom polskich gmin dbanie o nasze wspólne otoczenie, realizujemy szereg działań od uruchomienia aplikacji rEKOnesans czy rozpoczęcia pierwszego plebiscytu na czystą gminę, po udostępnienie bazy osób odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami we wszystkich polskich gminach na stronie Nasza Ziemia – podkreśla Sławomir Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.