PARTNER PORTALU
  • BGK

Czystość w gminach: Polacy ocenili zadowolenie z służb komunalnych

  • MN    29 maja 2017 - 19:46
Czystość w gminach: Polacy ocenili zadowolenie z służb komunalnych
Polacy wytypowali najbardziej zadbane gminy, szeregując je według kategorii dot. zaludnienia. (fot. pixabay)

Warszawa, Rzeszów i Imielin to najbardziej zadbane miasta w poszczególnych kategoriach pod względem zaludnienia. Tak wynika z rankingu #siężyje przeprowadzonego przez Otodom i OLX, w którym zbadano zadowolenie z pracy służb komunalnych.
• Warszawa jest najbardziej zadbanym i najczystszym spośród największych miast w Polsce.

• Spośród miast od 50 tys. do 300 tys. mieszkańców przoduje Rzeszów.

• Imielin w woj. śląskim to najlepiej ocenione miasto do 50 tys. mieszkańców.

• Najbardziej zadbana wieś według respondentów to Pawłowice w woj. śląskim. 

W badaniu "#siężyje, zadbana okolica" zapytano o zdanie zarówno mieszkańców dużych miast, jak i wsi. Ich odpowiedzi złożyły się na barwny opis stanu zadowolenia z pracy służb komunalnych.

Respondentów poproszono o ustosunkowanie się do stwierdzenia: „Moja okolica jest zadbana, jestem zadowolony z prac służb komunalnych” i poproszono o jego ocenę w skali 1-7, gdzie 1 oznaczało „zupełnie się nie zgadzam”, a 7 – „całkowicie się zgadzam”. W rankingu największych miast Polski (dane wg GUS) pierwsze miejsce zajęła Warszawa z wynikiem 5,11 punktów. Tuż za nią uplasował się Kraków zdobywając 5,10 punktów, a trzecie miejsce przypadło Lublinowi z rezultatem 5,09.

Duże i średnie miasta, w odróżnieniu od największych aglomeracji, są bardziej zadowolone z pracy służb komunalnych. Zajmujący pierwszą lokatę Rzeszów zanotował wynik 5,78, a więc aż o 0,67 pkt lepszy, niż Warszawa. Drugie miejsce przypadło Ełkowi (5,44) a trzecie ex aequo Żorom oraz Tychom (5,38). Wyniki są zatem zbliżone do rezultatów raportu o zadowoleniu z poziomu utrzymania czystości (czołówka: Rzeszów, Ełk, Mielec).

Mieszkańcy mniejszych miast (do 50 tys. mieszkańców), podobnie jak dużych i średnich, są bardziej zadowoleni z pracy służb komunalnych, niż mieszkańcy aglomeracji. Uwagę zwraca bardzo dobry wynik zajmującego pierwsze miejsce Imielina – aż 6,10! Drugi w zestawieniu Połaniec zanotował rezultat 5,67, a na trzecim miejscu uplasował się Złotów z wynikiem 5,61.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.