PARTNER PORTALU
  • BGK

Dąbrowskie Wodociągi mają nowoczesne łaziki do analizy sieci kanalizacyjnej

  • MN    7 lutego 2017 - 13:32
Dąbrowskie Wodociągi mają nowoczesne łaziki do analizy sieci kanalizacyjnej
Tak wygląda nowa "broń" Dąbrowskich Wodociągów. (fot. Dąbrowskie Wodociągi)

• Dąbrowskie Wodociągi chwalą się nowym nabytkiem - dwoma nowoczesnymi łazikami, podobnymi do tych z Marsa.

• Argus i Panoramo - bo tak się nazywają - nie służą jednak do monitoringu Czerwonej Planety, ale analizy rur w sieci kanalizacyjnej.

• Dzięki kilkunastu oczom mrugającym autofocusem i tytanowej konstrukcji są w stanie wykryć każdą awarię i stworzyć obraz 3D podziemnego miasta zbudowanego z sieci rur Dąbrowskich Wodociągów.
Argus i Panoramo to dwa łaziki, albo inaczej, kamery samojezdne, które są częścią większego systemu – specjalistycznego pojazdu o nazwie IKAS służącego do przeglądu sieci kanalizacyjnej. Dzięki prowadzeniu okresowych przeglądów w technologii monitoringu TV możliwe jest dokonanie szybkiej oceny stanu technicznego kanałów i podjęcie z odpowiednim wyprzedzeniem właściwych działań naprawczych

– Bez tego typu sprzętu właściwie nie bylibyśmy w stanie ocenić czy rury są szczelne, nie mają pęknięć – mówi Jerzy Zaczyński, kierownik Działu Eksploatacji w Dąbrowskich Wodociągach.

Nowy sprzęt wodociągów w Dąbrowie Górniczej pracuje na pełnych obrotach. W ostatnim czasie wykrył 18 nielegalnych podłączeń do kanalizacji, które były przyczyną zalań kilku domów w mieście.

Wodociągi zapewniają, że przed Argusem i Panoramo nic się nie ukryje. Mają zasięg do 300 metrów. W trakcie inspekcji TV skaner Panoramo tworzy wirtualny, trójwymiarowy obraz podziemnych korytarzy czyli rur sieci kanalizacyjnej. Zaś wszystkie dziury, awarie i przedmioty mierzą laserowymi wskaźnikami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.